Türk sağlık hizmetlerinde yalın yönetim incelemesi:Karadeniz Bölgesi'nde bir uygulama
Ean management review in turkish health services: An application in the Black Sea Region
  1. Tez No: 459687
  2. Yazar: SONAY GÜRER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKUT ALTINDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Sıfır israf denince akla yalın yönetim şekli gelmektedir. Sağlık hizmetlerinde Yalın Yönetimin amacı vatandaşların her birinin eşit derecede, hızlı, güvenli ve uygun yollardan bu hizmeti alabilmeleri; işleyen sistemdeki sorunların en kısa sürede çözümü ve israftan olabildiğince kaçınmaktır. Dolayısıyla bu amaçları benimseyen sağlık kuruluşları yalın yönetim tekniklerinden yararlanarak her bir kademede bu teknikleri uyguladıklarında misyonlarını gerçekleştirmiş olacaklardır. Bu araştırma Türk sağlık hizmetlerinde yalın yönetim tekniklerinin hemşirelerin algıları üzerinden kurumlarda ne denli uygulanabilir olduğunun anlaşılması amacıyla hazırlanmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde sağlık sektörünün nitelikleri incelenmiş, ikinci bölümünde ise yalın yönetimden bahsedilerek sağlık hizmetlerinde yalın yönetim uygulamaları konu edilmiştir. Üçüncü bölümde ise çalışmanın araştırma uygulamasına yer verilmiştir. Bu amaç ile hazırlanan anket formu Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi'ndeki çeşitli kurumlarda çalışmakta olan hemşirelere internet üzerinden mail yoluyla uygulanmıştır. Elde edilen 182 anket verisi ile araştırma yapılmıştır. Anketlerden elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 16.0 paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırmada faktör analizi, korelasyon ve regresyon analizine yer verilmiştir. Yapılan analiz sonucunda, hareket israfı ve iş yükü faktörünün hemşirelerin mesleki tatmin algısı üzerinde anlamlı ve pozitif yönlü etkisi olduğu bulunmuştur. Sonuçlar yorumlanarak sağlık yöneticilerine ve akademisyenlere çeşitli önerilerde bulunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Yalın, Süreç Geliştirme, Sürekli İyileştirme, 5S, Kaizen
Özet (Çeviri)
Null-extravagance, by term, imply the application of Lean Management Phlyosophy. Since the main aim of Lean Management is enabling the demanding party's (here the people) requests to be fulfilled in the most quick, safest and fastest way as well as developing immediate and effective solutions to problems in an operational environment, instutions in public health services will be able to adopt all these requirements at once by correctly transforming themselves into such techniques into their management systems. Accordingly, this study aims at providing a quantitative measure of Lean Management techniques over the perception level of nursing staff in the Turkish Health Services sector. The first part of this thesis is devoted to providing an insight to the main attributes of the Health Services sector, followed by the second part where principles of Lean Management and its applications into the Health Services sector is provided. The final section is devoted to a questionarrie-based research applied to nursery staff employed at the Central and Eastern Lands of Black-sea region of Turkey. The surveys are applied via internet (e-mail) and the outcomes are analysed using the data from 182 respondants within SPSS 16.0 Software Package.. The data analysis is focused on analysis of various factors along with correlation and regression analyses. As a final outcome, it has been figured out that, based on the data available, decrease in the level of motion wastage and workload were found to have a direct and positive effect on the nurses' perception of occupational satisfaction. Based on this outcome, some reccomendations towards the academic and management interests are proposed. Key words : Lean, Process Development, Continuous Improvement, 5S, Kaizen