Birinci basamak sağlık kurumlarında çalışan hekim ve hemşirelerin örgütsel işbirliği
Organizational collaboration of nurse and physicians in primary health care institutions
- Tez No: 459690
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL YILDIRIM KAPTANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu araştırma ile hekim ve hemşirelerin aile sağlığı merkezlerinde işbirliği ile ilgili tutumlarının ne yönde geliştirilmesi gerektiğine yönelik önerilerde bulunulabileceği düşünülmektedir. Araştırmanın amacı Kartal ilçesi birinci basamak sağlık kurumlarından, Aile Sağlığı Merkezlerinde çalışan hekim ve hemşirelerin örgütsel işbirliği yapmalarıyla ilgili analizler yapmaktır. Araştırmanın bağımlı değişkeni hekim-hemşire işbirliğidir. Bağımsız değişkenleri ise yaş, cinsiyet, meslek, birinci basamaktaki çalışma yılı gibi sosyo demografik değişkenlerdir. Evrende yer alan 229 birinci basamak hekim ve hemşireden 216 kişi çalışmaya katılmıştır. Katılım yüzdesi %94.32'dir. Kartal ilçesindeki Aile Sağlığı Merkezlerinde çalışan hekim ve hemşireler örgütsel işbirliği açısından incelendiğinde, meslek ve cinsiyet ön plana çıkmaktadır. Hemşireler örgütsel işbirliğine daha isteklidir. Kadın çalışanlarda örgütsel işbirliğine katılmak arzusundadır. Çalışan hemşirelerin %80'nin kadın olması bu sonuçlarda etkili olmuştur. Hekimlerin ve erkeklerin iş birliğine özendirilmesi ve bu konun önemini kavramaları, birinci basamak sağlık hizmetlerinde örgütsel işbirliğin de etkili sonuçlar verecektir. Anahtar Kelimeler : İşbirliği, Hekim, Hemşire, Birinci Basamak
Özet (Çeviri)
It is thought that this research can make suggestions on cooperation for development in what direction on the attitudes of physicians and nurses in family health centers. The aim of the research is making analysis on making organizational cooperation with physicians and nurses working in the Family Health Centers of primary health care institutions in Kartal district. Dependent variable of the research is physician-nurse collaboration. Independent variables are socio-demographyic variables such as; age, gender, profession, working year at primary care health service. 216 of 229 primary care physicians and nurses were attended the research. Participation percentage is %94,32. When investigating health care personnel who work in family health center occupation and gender becomes prominent in Kartal district. Nurses are eager to occupational collaboration. Female personnel desire to join occupational collaboration as well. That the %80 of personnel who work are woman has an influence on these results. Encouraging physicians to join collaboration and understanding to importance of this subject will lead important results about primary health care management.