Hastane çalışanları, hasta ve hasta yakınlarının sağlık okuryazarlık seviyeleri bir kamu hastanesi örneği
Assessment of the health literacy level of health care staff, patients, and realatives of patients a state hospital example
- Tez No: 459691
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ UZUNÇARŞILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Yapılan çalışma sağlık çalışanları, hasta ve hasta yakınları sağlık okuryazarlık seviyesi belirlenerek benzerlik ve farklılıkların karşılaştırılması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Tanımlayıcı olarak yapılan çalışmaya bir kamu hastanesinde hizmet veren 150 sağlık çalışanı ve hastaneye başvuran 250 hasta ve hasta yakını dahil edilmiştir. Toplanan verilerin analizleri SPSS programında yüzdelik frekans, yüzde aritmetik ortalama, standart sapma, t-testi, ki-kare testi ile yapılıp veriler incelenmiştir. Araştırma sonunda eğitim seviyesinin yüksek oluşunun sağlık okuryazarlık seviyesinin yüksek olduğu anlamına gelmediği, yetersiz sağlık okuryazarlığından kaynaklanan bilinçsiz sağlık davranışları, sağlıkta şiddet, sağlık hizmetlerinden etkin yararlanamama gibi sonuçların düşük sağlık okuryazarlığından etkilendiği bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Hasta ve hasta yakınları, sağlık çalışanları, sağlık okuryazarlığı, sağlığın teşviki ve geliştirilmesi, anket, güvenilirlik
Özet (Çeviri)
This study is conducted to compare the similarities and differences of health care staff, patients and patients' relatives by determining their health literacy level. 150 health care personnel who serve in a state hospital, 250 patients and/or their relatives who applied to the hospital for health service are included in this definitive study. The analysis of the data gathered is done through percent frequency, percent arithmetic mean, standard deviation, t test, chi test on SPSS. The results of the study show that possession of a higher education level does not necessarily purport to a high level of health literacy and that unconscious health approaches caused by insufficient health literacy, violence in health sector, ineffective utilization of health service are affected by low level health literacy. Key Words : Patient and patient relatives, health workers,health promotion and development, health literacy, questionnaire, reliability.