Türkiye'nin Avrupalı kimliği ve Avrupalılaşma süreci
European identity of Turkey and Europeanization process
- Tez No: 459693
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARMAĞAN GÖZKAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın temel amacı Türkiye'nin Avrupalı mı yoksa“öteki”mi olduğunu araştırmaktır. Bu araştırmada konu kimlik kavramı üzerinden tartışılmıştır. Bu çalışma kapsamında sadece ikincil verilere yer verilmiştir. Bu bağlamda yazın taraması yapılmış ve konu üzerinde oluşmuş olan kitap ve makalelerden faydalanılmıştır. Çıkan sonuçlara göre müzakereler başlamış olsa da tam üyelik halen daha gerçekleşmemiş ve uzunca bir süre daha gerçekleşmesi beklenmemektedir. Bu anlamda konunun aslında üyelik konusu olmadığı bir“kimlik”sorunu olduğu konusunda hemfikir olanların sayısı giderek artmaktadır. Bu bağlamda teorik çerçeve, tarihsel süreç ve siyasal gelişmelerle ilgili yapılan bütün değerlendirmelerde, dört temel bulgu söz konusu olmaktadır. Çoğu AB üyesi ülke ve vatandaşlarının, Türkiye'nin birliğe üyeliğini, Müslüman Türkiye'nin Hristiyan bir birliğe katılımı şeklinde değerlendiriyor olması, bu konuda ortaya çıkan ilk bulgudur. Her ne kadar Türkiye'de son yıllarda yapılan reformlar söz konusu olsa da, uzun zamandır kollektif belleklere yerleşmiş olan Türk imajı ve algısının, müzakere süreçleri sonuçlanmış olsa dahi ulusal onay süreci içinde sorun yaratacağı fikri ise bir diğer bulgu olarak ortaya çıkmaktadır. Bu bağlamda, bu araştırmanın üçüncü bulgusu Türkiye'nin kendi öz kimliğiyle birlikte AB içinde hazmedilmesi gerektiğidir. Son olarak kimlik ve kültür tartışmalarının, AB'de bitmiş bir süreç olmadığına ve halen inşa edildiğine dair bir olgudan bahsedilme edildiğinden bahsedilmektedir. Bu sonuçlara göre“iletişim”faktörünün önemi vurgulanarak üyelik sürecinde Türkiye'nin Avrupa halklarıyla iyi bir iletişime geçmesi gerekliliği vurgulanmıştır. Anahtar Kelimeler : Türkiye, Kimlik, Ötekilik, Avrupalılaşma
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to find out whether Turkey is European or“the other”. In this study, the topic is discussed from the concept of identity. Merely secondary data has been used in this study. In this context, a literature review has been conducted and books and journals covering this subject have been made use of. According to the results, although negotiations have already been started, full membership has not been granted yet and it is not expected for a long time in the future. Therefore, a consensus that it is not a matter of membership but it is a matter of identity is growing. In this sense, in the light of the theoretical framework, historical process and political developments, the analysis show that there are four main findings. The first finding is that the most of the European Union member countries and their residents consider Turkey's membership into the EU as Turkey's as a Muslim country entering a Christian union. In spite of the fact that there have been reformist developments in the recent years, the long-lasting Turkish image and understanding among the European people is expected to create problems during the national approval even though the negotiations have already been completed. This is the second finding of the study. In this sense the third finding is that, Turkey has to be absorbed in the Union with its own identity. Finally, it has been found that discussions on the basis of identity and culture are not a completed process within the European Union and they are still in the phase of establishment. Depending on these findings, the importance of that the factor of“communication”bears is highlighted and it has been emphasised that Turkey needs to start a good communication with the European people during the process of membership to the EU. Key Words : Turkey, Identity, Otherness, Europeanization