İş tatmini ile insan kaynakları planlaması arasındaki ilişki ve bir örnek uygulama
The relationship between job satisfaction and human resource planning and an example application
- Tez No: 459695
- Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN ATAYETER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
İnsanın önemli bir kaynak olması, özellikle de şirketlerin varlıklarını sürdürmesi ve önemli bir güç kaynağı olarak görülmesi açısından önem taşımaktadır. Ancak bu kaynağın etkin bir şekilde kullanılması ve yönetim sürecinde performans değerlendirmesinin yapılması, insan kaynakları biriminin geliştireceği ve uygulamaya geçmeden hazırlayacağı planlama ile yakından ilişkili bir durum olmaktadır. Tüm bu sonuçlar çerçevesinde günümüz bilgi çağının gerekliliği olarak nitelendirilen insan kaynakları planlaması vazgeçilmez bir unsur olarak, şirketlerin organizasyonlarına girmiştir. Günümüzde hem devlet şirketleri hem de şirketler, insan kaynaklarına aynı önemi gösterme yoluna girmişlerdir. Bu tez çalışmasında işletmelerde varlığını sürdüren, insan kaynakları planlamasına yönelik bir araştırma anketi yapılarak, firmaların söz konusu ile ilgili olan görüş ve önerilerinin ortaya koymaya çalışılmıştır. Yapılan bu saha araştırması sonucunda, bulunan bilgiler noktasında, firmaların insan kaynakları planlamasına olan tutumlarında, firma içinde istihdam edilen kişi miktarlarına göre insan kaynakları planlama büyüklüklerinde çok da fazla bir farklılığının olmadığı gözlemlenmiştir. Anahtar Kelimeler : İnsan Kaynakları Yönetimi, İnsan Kaynakları Planlaması,İnsangücü, İşgücü Verimliliği
Özet (Çeviri)
It is important for people to be an important resource, especially for companies to maintain their assets and to be seen as an important source of power. However, effective use of this resource and performance appraisal in the management process is closely related to the planning that the human resources unit will develop and prepare for implementation. All these results have entered the organizations of the companies as an indispensable element in the human resources planning which is described as necessity of the contemporary information age. Today, both state-owned companies and companies have entered the path of showing the same importance to human resources. In this thesis study, a research questionnaire about the human resources planning which is continuing its existence in the enterprises has been made and tried to reveal the opinions and suggestions related to the subject of the companies. As a result of this field survey, it is observed that there is not much difference in the human resources planning sizes according to the amount of information found, firms' attitudes towards human resources planning and the amount of people employed in the firm.