TV yayın sistemlerinin gelişimi
Developments of tv broadcasting systems
  1. Tez No: 45972
  2. Yazar: HAYRİYE KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İHSAN GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Haberleşme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Günümüzde insan hayatında çok önemli bir yeri olan televizyonun başlangıcından itibaren (önce sınırlı saatte siyah-beyez yayın, ardından PAL, SEC AM, NTSC gibi farklı sistemleri kullanarak renkli yayına geçilmesi ve bundan dolayı da farklı ülkelerin geliştirdiği teknolojilerden doğan sistemler arası uyumsuzluk) geçirdiği gelişim artık şimdilerde mevcut çözünürlük kapasitesinin yetersizliğinin görülmesiyle yeni arayışlara yönelmenin sonucu olarak Yüksek Tanımlamalı Televizyon (YTTV-HDTV, ki şu sıralar Japonya'da Hi-Vision TV olarak ta adlandırılmaktadır) sistemine kadar ulaşmıştır. Bölüm l'de TV yayıncılığına bir giriş yapılarak, kısaca televizyonun tarihi hakkında bilgiler verilmiştir. TV yayın sistemlerinin geçirdiği aşamalar anlatılmış ve daha sonra dünyada kullanılan farklı sistemler sıralanmıştır. Bu sistemlere ait parametreler ve kendi aralarında karşılaştırılmaları tablo halinde verilmiştir. Bölüm 2'de ise, TV alıcılarının analog'dan dijital'e doğru geçirdiği evrim anlatılmıştır. İlerleyen yıllarda gelişen teknolojiyle birlikte, hem kaliteyi artırmak hem de maliyeti düşürmek amacıyla TV alıcılarında dijital teknikler kullanılmaya başlanmıştır. Ayrıca Teletext gibi yeni uygulamalara da kısaca yer verilmiştir. Bunların dışında TV sinyallerinin uydu üzerinden evlerdeki alıcılara doğrudan gönderilmesi amacıyla geliştirilmiş çeşitli MAC yaklaşımları da incelenmiştir. Bölüm 3, sadece Yüksek Tanımlamalı TV sistemi için ayrılmıştır. Burada bu yeni sistemin, konvensiyonel sistemlerden farkları verilerek karşılaştırmalar yapılmıştır. Ayrıca bu sistemin mevcut sistemlere olan üstünlükleri de anlatılmıştır. Bölüm 4, analog dar bandlı HDTV sisteminden daha geniş bir band genişliğine ihtiyaç duyan ve önümüzdeki yüz yıl için planlanan geniş bandlı dijital HDTV sistemini içermektedir. Bu yeni ikinci jenerasyon HDTV servisi, çok yüksek resim kalitesinin yanında, çok kanallı ses ve yüksek çözünürlüklü teletext servislerini de sağlamaktadır. Bölüm 5 yani son bölümde ise, dijital iletişim sistemlerinde kullanılan işaret sıkıştırma tekniklerine değinildikten sonra, bir önceki bölümde anlatılan ikinci jenerasyon HDTV servisini sağlama amacıyla gerçekleştirilmiş sistemler üzerinde durulmuştur. Eureka 256 Kodlayıcı-Kod çözücü, IRT/Siemens sistemi ve HTVITS Kodlayıcı-Kod çözücü olmak üzere üç ana başlık altında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Television has an increasing importance in human life. Nowadays, developments since the beginning of the television are reached HDTV (High Definition Television, now called Hi-vision TV in Japan) because current systems are no more efficient. In the first chapter, an introduction is made in TV broadcasting and also some information about historical past of television is given shortly. The evolution of TV systems are explained, and then different systems which are being used in different countries of the world are listed. The parameters that belongs to that systems and comparisons among them are given in tables. In chapter 2, the evolution of TV receiver from analog to digital is studied. In recent years, digital methods came into use in TV with the improving technology in order to increase the current systems quality and also to lower the cost. In addition, new developments such as teletext is explained briefly. Different kinds of MAC approaches, which are developed in order to send TV signals directly to viewers' home by using satellite are explained. Chapter 3 has been reserved to HDTV system only. By giving the differences between convensionel and HDTV system, some comparisons are made. Chapter 4 includes digital wideband HDTV system that requiers wider frequency band allocation than analog narrow RF-band HDTV system. This second generation system for the 21st century can serve a multi-channel sound and an enhanced teletext service providing clearer and sharper characters with higher information capacity besides high-quality pictures. In the last chapter, an explanation of the principle bit-rate reduction techniques used in digital communication systems is given. In addition, this chapter describes their implementations in three codecs currently under devolepment in Europe.