Jeoelekrik aletlerde bazı gelişmeler
- Tez No: 45974
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET: Bu çalışmada, yurt dışında teknoloji ile paralel olarak gelişme gösteren jeoelektrik aletlerin (özellikle özdireç-etkisel kutuplaşma (Rezistivite-IP) cihazları) gelişimi incelenmiştir. Ülkemizde ancak birkaç kurumda bulunan benzeri cihazlar örnek alınarak bunların ortak çalışma sistemleri üzerinde durulmuş,yapım teknolojisinin yurdumuza getirilerek teknolojik ve ekonomik bir kazanç sağlanması amaçlanmıştır. Bu tür cihazların yurt dışından ithal fiyatları yüksek meblağlara ulaşmaktadır. Halbu ki; bu çalışma sonucunda geliştirilen cihaz, aynı özelliklere sahip benzerlerine oranla yaklaşık 5 kat daha ekonomik olmaktadır.Böylelikle pahalılığı nedeni ile birçok kurum ve kuruluşlarca temin edilemeyen bu cihazlar, bu çalışma ile ekonomik olarak kolaylıkla temin edilmesi sağlanarak ülke ekonomisine katkıda bulunulmuştur. -ııı-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: In this thesis, the development of geoelectric instruments (especially rezistivity - included polarization (rezistivity-IP) instruments) which are getting sophicticated parallel to technology abroad. It has been concantred on similar working system which are available only in few offices in our country and intended to bring such systems. These instruments are exremly expensive if they exported. However, a similar instrument which has similar characteristics and is produced after the study is five times cheaper than the ones exported. Many private and government companies could not buy them because of their prices. After the development of such instrument as a result of this study, many of them can provide it economically then it can be said that the project has provided technology transfer and economy. -IV-