Kumluca ve Finike yörelerindeki seraların su ve toprak tuzluluğu değişimlerinin araştırılması
Determination of water and soil salinity channing of greenhouses in Kumluca and Finike
  1. Tez No: 45986
  2. Yazar: SAHRİYE AKAY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
5. ÖZET KUMLUCA VE FÎNÎKE YÖRELERİNDEKİ SERALARIN SU VE TOPRAK TUZLULU?U DEC-ÎŞÎMLERİNÎN ARAŞTIRILMASI Bu çaljşma, Kumluca ve Finike Yörelerindeki su ve toprak tuzluluğunun değişimini incelemek amacıyla yapılmıştır. Yörelerde damla ve salma sulama yapılan; hıyar ve domates yetiştirlen seralardan 21 Eylül 1993'de I. dönem, 23 Kasım 1993'de II. dönem, 12 Ocak 1994'de III. dönem ve 1 Haziran 1994'de IV. dönemde genel olarak sahiî kesimi, orta ve iç kesim olmak üzere üç kısma ayrılarak toplam 144 su ve 288 adet toprak örneği alınmıştır. Sadece I. dönemde, su örneklerinde eriyebilir toplam tuz, pH, Na+, K+, Ca*2, Mg+2, C03'2, HC03“, SO-r2, Cl”ve B analizleri; toprak örneklerinde ise eriyebilir toplam tuz, pH, CaC03, bünye, organik madde, N, P ve K analizleri yapılmıştır. Su örneklerinin tuzluluğu her iki yörede de I. dönemden IV. döneme ve sahil kesiminden iç kesime doğru gidildikçe azalmıştır. Su örneklerinin kaliteleri genellikle C2S1 ve C3S1 bulunmuştur. I. dönemde yapılan sulama suyu analizleri sonucunda Kumluca ve Finike yöreleri sulama sularının genel olarak % Na, Cl“, B ve SO4”2 bakımından sorunlu olmadığı saptanmıştır. Topraklar genellikle hafif alkali ve alkali reaksiyonlu; çok yüksek ve aşın kireçli; büyük ölçüde hafif ve orta bünyeli; organik maddece fakir bulunmuştur. Toprakların azot yönünden çok değişken, fosfor ve potasyum yönünden ise büyük ölçüde yetersiz olduğu belirlenmiştir. Toprak örneklerinin eriyebilir toplam tuz değerleri Kumluca ve Finike yörelerinde genel olarak I. örnekleme döneminde en düşük iken IV. örnekleme döneminde en yüksek ortalama değerlere ulaşmıştır. Sahil kesimi örneklerinin tuz değerlerinin değişimi I. örnekleme döneminden IV. örnekleme dönemine doğru sürekli bir biçimde artmıştır. Ancak bitki yetiştirme dönemi içerisindeki toprak tuzlulugundaki değişimin orta ve iç kesimlerde yeralan seralarda düzenli bir şekilde olmadığı görülmüştür. 82
Özet (Çeviri)
6. SUMMARY,j DETERMINATION OF WATER AND SOIL SALINITY CHANGING OF GREENHOUSES IN KUMLUCA AND FİNİKE REGIONS This experiment was conducted to investigate the chang in water and soil salinity in greenhouses in Kumluca and Finike regions. Drip and furrow irrigation methods are used and mostly tomatoes and cucumber are grown in greenhouses in the regions. These regions were divided in to three parts; namely coastal, central and inner parts, before starting the research. In total 144 water and 288 soil samples were taken from the regions on four occasions which were on 21 September and 23 November 1993, 12 January and 1 June 1994 respectively. Analyses of total soluble salt, pH, Na, K, Ca, Mg, C03-2, HCOa", SO