Antalya koşullarında yetiştirilen bazı şeftali ve nektarin çeşitleri üzerinde fenolojik, morfolojik ve fizyolojik araştırmalar
  1. Tez No: 45987
  2. Yazar: MİNE YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA PEKMEZCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
7. ÖZET Araştırma 1995-1994 vegatasyon periyodunda Akdeniz üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü uygulama arazisi, derim sonrası fizyoloji labrotuvarı ve soğuk hava depolarında yürütülmüştür. Bu çalışmada, Antalya koşullarında yetiştirilen Madison, Redhaven, Cresthaven, Dixired, Springtime ve Monroe şeftali çeşitleri ile Nectared-4 nektarin çeşidinin bölgeye adaptasyonu, meyvelerin büyüme ve olgunlaşma durumu ile derimden sonra soğukta muhafaza olanaklarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla belirtilen şeftali ve nektarin çeşitlerinde kış dinlenmesine giriş zamanları, tomurcukların uyanma ve çiçeklerime dönemleri, meyve büyüme eğrileri, meyvelerin morfolojik özellikleri ve soğukta muhafaza süreleri araştırılmıştır. Soğukta muhafaza için optimal olgunluk döneminde derileri meyveler, 0aC sıcaklıkta ve %9ö~95 oransal nem içeren soğuk hava deposunda muhafazaya alınmıştır. Derilen meyvelerin bir kısmı ise doğrudan 20°C'ye konmuştur. Soğukta depolama ve 20°C'de bekletme sırasında belirli zamanlarda alınan meyve örneklerinde ağırlık kayıpları, suda çözünebilir kuru madde miktarı, titre edilebilir asit miktarları, meyve kabuğundaki renk değişmeleri, meyve eti sertliği ve meyve kalitesinde meydana gelen değişmeler ile muhafaza sırasında ortaya çıkabilen bozuk meyvelerin miktar ve durumları saptanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, denemede kullanılan şeftali ve nektar i niede yaprak renk değişim dönemi 19 Ekim ile 8 Kasım arasında olurken, yaprak dökümü 6-29 Kasım arasında gerçekleşmiştir. Böylece çeşitlere göre yaprakların renk değişim ve döküm dönemlerinin süreleri 31-39 gün arasında değişmiştir. Kış dinlenmesinden ilk çıkan çeşit Springtime çeşidi (1.9 Mart) olup, bunu Madison, Nectared-4 ve Monroe çeşitleri izlemiştir. Redhaven çeşidi ise dinlenmesini (4 Nisan) en son olarak tamamlamıştır. Meyve büyümesi İle ilgili çalışmalarda ise tüm çeşitlerde çift sigmoid bir büyüme 7 0eğrisi saptanmıştır. Denemeye alınan çeşitler arasında tam çiçeklerime ile derim arasındaki gün sayısının en kısa Springtime (62 gün)' da olduğu, bunu Dixlred (78 gün) 'in izlediği, olgunlaşması en uzun süren çeşidin ise Monroe (127 gün) olduğu saptanmıştır. Nectared-4 çeşidi de 100 günlük bir olgunlaşma süresine gereksinim göstermiştir. Derim sonrası araştırma bulgularında 0°C sıcaklıkta ve %90~95 oransal nemde muhafaza edilen, aynı zamanda 2û°C'de bek 1st ilen şeftali ve nektar in meyvelerinde.- muhafaza sırasında ağırlık kaybı, suda çözülebilir kuru madde miktarı ve minolta a* değeri yani, meyve kabuğunda kırmızı renk artarken, titre edilebilir asit miktarı ve meyve eti sertlik dereceleri azalmıştır. Soğukta muhafaza sırasında şeftali ve nektarin meyvelerinde ortaya çıkan bozulmaların rnantarsal nedenli olmadığı, fizyolojik nedenli bozulmalar olduğu saptanmıştır. Soğukta muhafaza süresinin uzaması muhafaza sırasında ortaya çıkan fizyolojik nedenli bozulmaları da arttırdığı gözlenmiştir. Muhafaza araştırmaları sonucunda, 0°C sıcaklıkta ve %90~ 95 oransal nemde Madison, Redhaven, Cresthaven, Dixired ve Springtime çeşitlerinin 22 gün, Monroe ve Nectared-4 çeşitlerinin de 15 gün süreyle kalitesinden fazla birşey kaybetmeden depolanabileceği saptanmıştır. Derimden sonra 20QC'de bekletilen Springtime ve Dixired çeşitleri 5 gün dayanırken, Madison, Redhaven, Cresthaven, Monroe ve Nectared-4 çeşitleri 9 gün dayanmışlardır. Bu sürelerden daha fazla depolama veya 20°C'de bekletme, çeşitlerin kalitelerinin düşmesine ve soğuk depolamada fizyolojik bozuklukların artmasına neden olmuştur. 71
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY This research was carried out at the Experimental Station, Post-harvest Physiology Laboratory and Cold Storage Rooms of Hoi ticultura 1 Department of Agricultural Faculty, Akdeniz University in 1993 and 1994. In this experiment, the adaptation capacity, growing and ripening behaviour and cold storage condition of Madison, Redhaven, Cresthaven, Dixired, Springtime and Monroe peach cultivars and IMectared-4 nectarine cult i var grown in Antalya condition were. exam i ned. For this purpose, beginning of dormancy, bud initiation and blooming period, fruit growth curves, morphological features of fruits and cold storage durations of above mentioned both peach and nectarine cultivars were investigated. For cold storage purpose, the fruits were harvested at optimal harvesting time and stored at 0 °c temperature with 90-95 % relative humidity- Some parts of harvested fruits were kept at 20 °C temperature. During the storage period, weight -loss, soluble solids content, amount of titratable acids, the colour changing in the skin, flesh firmness and changigs in fruit quality were measured on certain intervals of collected fruit samples. In addition to the above analyses, physiological and fungi caused deteriorations and decays were recorded. According to the findings of trial while the leaf colour changing period of peach and nectarine were occured between 19 October and 8 Nowember, the leaf fall period was between 6 to 29 Nowember. Therefore, it can be said that, the period between leaf colour changing and leaf fall changed from 31 to 39 days depending on the cultivars. Dormancy was ended first in Springtime cultivar (19 of March), and followed by Madison, Mectared-4 and Monroe cultivars, respectively. On the other hand, dormancy was ended at last in Redhaven cultivar (4 of April). Double sigmoidal growth curves were determined in all cultivars. The number of days from full blooming time to the harvesting time was 62 days in 1,Springtime cult. i var (the shortest) and it followed this Dixired (78 days), Nectared-4 (100 days) and Monroe (127 days- the longest) cultivars, respectively. In the post-harvest research, while the weight loss, soluble solids content, and minolta a* value that is red colour in the bark during the storage in the peach and nectarine cultivars stored in the 0aC temperature and 90 to 9 5% relative humidity and at the same time in the peach and nectarine cultivars kept in 20aC increased, the.' amount of titratable acids and flesh firmness decreased. Deformation occured in peach and nectarine cultivars during the storage period was not due to fungus and there were physi log ical ly decayed fruits. Physiologically decayed fruit occured during the cold storage increased as the storage per i od i ncreased. As a result of storage researches at 0ûC temperature and 90-95% relative humudity, it was determined that Madison, Redhaven, Cresthaven, Dixired and Springtime cultivars could. be stored for 22 days and Monroe and Nectared-4 cultivars could be stored 15 days without losing much of their qualities. While Springtime and Dixired cultivars kept at ZO^C after harvesting can be stored for 5 days, Madison, Redhaven, Cresthaven, Monroe and Nectared-4 cultivars can be stored 9 days. The longer storage periods caused a loss in the fruit quality and an increase in the amount of physiologically decayed fruits. 7 3