Fusarium oxysporum F.SP. melonis ırklarının daf metoduyla belirlenmesi
  1. Tez No: 45988
  2. Yazar: KADER YAĞIZ
  3. Danışmanlar: DR. SÜHEYLA İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZ FÜSARIUM QXYSPORUM F.SP. MELONIS IRKZAJUNIN DAF (DNA AMPLIFICATION FINGERPRINTING) METODUYLA BELİRLENMESİ Kader YA?IZ Yüksek Lisans Tezi " Biyoloji Aüabilim Dalı Haziran 1995, 44 Sayfa Fusarium oxysporum f.gp.melonis'in kavunlarda neden olduğu solgunluk ve sararma hastalıkları, dünya kavun üretiminin önemli sorunlarıdır. Bu patojeninin dört farklı ırkı (0,1,2 ve 1.2) taşıyıcılarında oluşturdukları hastalıklar temel alınarak tanımlanmağına rağmen, moleküler işaretleyiciler halen ırkların ayırımında güvenilir olarak imkan sağlayacak kadar elverişli değildir. Bu çalışmanın amaçlan ırka özel olan PCR'a bağlı DAF işaretleyicilerini tanımlamak ve ırklar arasındaki genetik ilişkiyi belirlemekti. îki set olan ırkların (bir set Fransa'dan ve diğeri Amerika Birleşik Devletleri'nden) spor kültürlerinden elde edilen genomik DNA, özel bir sekansa sahip olmayan S-mer ya da 10-merlık primerlerie çoğaltıldı. Bazı çoğaltma ürünleri restriksiyon enzimleriyle de kesildi. DAF sonucu oluşan bantlar poliakrilamid jel elektrofbrez ve gümüş boyama ile belirlendi. Test edilen 40 primerden 14 tanesi özel DAF bantları meydana getirdi, Irklar arasındaki Jaecard' in benzerlik katsayısı 0,38 ( Irk 2- Irk 1,2) ile 0.64 (Irk 0- Irki) arasındaydı. Seçilen 14 primerin meydana getirdiği bantların kullanılmasıyla oluşan sınıf analizi, iki farklı sınıf oluşturdu (Irk 2 ve diğerleri). Elde ettiğimiz sonuçlar DAF metodunun, Fusarium oxysporum f.sp.melonis ırklarının ayırımında olduğu gibi ırklar arasındaki genetik ilişkinin belirlenmesinde de kullanılabilecek kadar basit, hızlı ve güvenilir olduğunu gösterdi. ANAHTAR KELİMELER: Fusarium oxysporum. solgunluk, kavun, DAF ( DNA Amplification Fingerprinting;) işaretleyicileri. JÜRİ: Dr.Süheyİa ÎNAN Yrd. Doç. Dr. O. Nidai ÖZEŞ Yrd. Doç. Dr. Mahmut TÖR
Özet (Çeviri)
ABSTRACT IDENTIFICA TION OF FÜSARIUM OXYPORUM KSP MELONIS RACES USING DAF (DNA AMPLIFICATION FINGERPRINTING) METHOD Kader YA?IZ M. S. in Biology Advisor: Dr. Süheyla ÎNAN June, İ995, 44 pages Wilt and yellowing disease of muskmelon, caused by Fusarium oxysporum f.sp. melonis, are serious problems of muskmelon production worldwide. Although four different races of the pathogen (0,1,2 and 1.2) have been identified based on their disease reactions to the host, molecular markers are currently not available that permit reliable distinction of the faces. The objectives of this research were to identify PCR ( Polymerase Chain Reaction) - based DAF markers for race-specific detection and to determine the genetic relatedness among the races. Genomic DNA extracted from single spor cultures of two sets of races ( one from France and the other from the USA) was PCR-amplified using a single 8-mer or 10»mer primer of arbitrary sequences. Partial amplification products were also subjected to restriction digest analysis. DAF banding patterns were revealed by poiyacrilamide gel electrophoresis followed by silver staining. Of 40 tested primers, 14 revealed specific DAF profiles. Jaccard's similarity coefficients (r) between paired races ranged from 0.38 ( Race 2-Race 1.2) to 0.64 (Race 0- Race 1). Cluster analysis using total all bands generated from 14 selective primers showed two distinct clusters ( Race 2 vs. others). Our results indicate thai DAF procedure is a simple, rapid and reliable technique that can be used to distinguish different races of Fusarium oxysporum f.sp. melonis as well as to determine genetic relationship among the races. KEY WORDS: Fusarium oxysporum, wilt, muskmelon, DAF (DNA Amplification Fingerprinting) markers. COMMITTEE: Dr. Süheyla İNAN Asst. Prof. Dr. Nidai ÖZEŞ Asst. Prof. Dr. Mahmut TOR u