المحرمات الواردة في سورة الأنعام ومدى ملاءَمة المعايير الحضارية المعاصرة معها
En'am süresindeki haramlar ve bunların aktuel boyutları
- Tez No: 459936
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAİM DÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2017
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
En'am Suresindeki Haramlar ve Bunların Bunların Aktuel Boyutları Bir giriş ve üç bölümden oluşan bu çalışmada En'am suresi ve bu surede geçen insan haklarını korumak için konulan haram konular işlenmiştir. Allah'a ortak koşma, ona yalan söz isnadında bulunma gibi konular ise bizim çalışmamızın dışında kalmaktadır. Giriş bölümünde En'am suresinin tanımı, nüzulü ve sureye dair konulara yer verdik. Birinci bölümde haram lafzının anlamı ve usulcülere göre türleri üzerinde durduk. Daha sonra yiyecekler ve çirkin davranışlarla ilgili yasakları açıkladık. İkinci bölümde insan değerlerini korumaya yönelik yasakları araştırdık. Bunlar; haksız yere adam öldürme, anne-babaya karşı gelme ve yetim malını yemedir. Üçüncü ve son bölümde ise sosyal hayatın dengesini korumaya yönelik yasakları işledik. Bu da ölçü ve tartıda aldatma, yalan şahitlikte bulunma ve verilen sözde durmamaktır. Son olarak ulaştığımız neticelere yer verdik. Anhtar Kelimeler: En'am, Suresi, Haksız Yere Adam Öldürme, Ölçü ve Tartıda Hile, Verilen Sözde Durmama.
Özet (Çeviri)
The researcher through an introduction and three chapters explain surah Al-an'am and the taboos in it regarding the rights of human being, but regarding to the rights of Allah Almighty which are believing in unity of Allah and speaking about Him is not the subject of our research. In the introduction the researcher defines surah Al-an'am and its position in Quran and the reason of revealing and the subjects included in it. And the three chapters are as follow; in the first chapter I explained the meaning of Haram and its expression and types from fundamentalist's viewpoints. Then I described the taboos related with indecent behaviour and nourishment. In the second chapter I investigated the taboos related to the protection of human dignity and its existence, which are murder, disobedience to parents and taking orphans' wealth. Finally, in the third chapter I examined the taboos connected to the continuity of society which are cheating in measure and scale, perjury also breaking the covenant. Then I identified the results that I obtained in my research. The key words are; surah Al-an'am, there is killing without right, cheating in measure and scale.