İlkokullarda öğrencilere önerilen Gülten Dayıoğlu öykü kitaplarının hikâye haritası elementleri ile değerlendirilmesi
The evaluation of Gülten Dayıoğlu's story books, recommended for students in primary schools, with the elememts of story mapping
- Tez No: 459951
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİYE ÇAĞIMLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Gülten Dayıoğlu, Türk Çocuk Edebiyatında yer etmiş, adını duyurmuş yazarlar arasındadır. Gülten Dayıoğlu her yaştan insana hitap eden eserler yazmıştır. Bu nedenle yediden yetmişe her yaşta okuyucusu vardır. 2010 yılı itibariyle yazdığı seksen üç eserin yetmiş biri çocuk edebiyatı ürünleri arasında sayılır. Bu da Gülten Dayıoğlu'nu çocuk edebiyatı yazarı olarak değerlendirmemizi sağlar. Öykü, çocuğa okumayı sevdiren edebî metinlerden biridir. Okuma yoluyla kurulan bu ilişki, çocuğu yaşam boyu etkiler. Bu durum, araştırmacıların dikkatini çekmiş; öykü üzerine yapılan incelemeler birçok bilimsel araştırmanın konusu olmuştur. Ancak bu çalışmanın kapsamı içinde yer alan 5 öykü kitabındaki toplam 24 öykü, metin öğretiminde kullanılan“Hikâye Haritası”yöntemine göre çözümlenmiş ve“Hikâye Elementleri Değerlendirme Ölçeğine”göre değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın genel amacı, Gülten Dayıoğlu'nun çocuklara dönük öyküleri; hikâye haritalama yöntemine göre inceleyerek, bu öykülerin metin elementleri düzeylerini tespit etmektir. Bu amaç doğrultusunda, nitel araştırma yaklaşımı çerçevesinde doküman incelemesine başvurulmuştur. Çalışma materyalini, MEB tarafından ilkokullarda önerilen Gülten Dayıoğlu öykü kitapları oluşturmaktadır. Bu hikâyeler, betimsel analizle incelenmiştir. Araştırmada elde edilen verilerin analiz sürecinde, betimlemeler Coşkun (2005) tarafından hazırlanan“Hikâye Elementleri Değerlendirme Ölçeği”ne göre yapılmıştır. Bu çalışmada,“Hikâyelerin hikâye elementlerine göre puanlaması nasıldır?'' ve ”Hikâyelerdeki hikâye elementleri metin düzeyleri nasıldır?“ sorularına cevap aranmıştır. Verilerin analizinde; yurt dışında geliştirilmiş ve Türkçeye çevrildikten sonra geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılmış olan ”Hikâye Elementleri (Öykü Unsurları) Değerlendirme Ölçeği" kullanılmıştır. Çalışma sonucunda öykülerin çözümlenmesinde kullanılan hikâye haritası yönteminin dört temel dil becerisinin (dinleme, konuşma, okuma, yazma) gelişiminde önemli bir rol oynadığı sonucuna ulaşılmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Gülten Dayıoğlu, Çocuk Edebiyatı, Çocuk Öykü Kitabı, Hikâye Haritası, Hikâye Elementleri Değerlendirme Ölçeği.
Özet (Çeviri)
Gülten Dayıoğlu is one of the most famous writers who has been accepted as a creative writer in Turkish Children Literature. Gülten Dayıoğlu has written literary works that address to people in all ages. Until 2010, 71 of her 83 literary works are regarded among the products of children literature and this is what makes us regard Gülten DAYIOĞLU as a children literature writer. The story is one of the literary products, making the taste of reading at the children. However, it is important that the relationship constituted by reading influence the life of the child. This case get attention of researchers and studies on the stories and become the subject of several scientific research. And it analyzed, by the method of“story map”used for the apprehension of text, 24 stories which are chosen in these 5 story books of Dayıoğlu. The general purpose of this study is to determine the level of examining the text elements by examining Gülten Dayıoğlu's children oriented story books of the story mapping method. For this purpose, a qualitative research approach within the framework of review of documents was consulted. Study material, prepared by the Ministry of Education is Gülten Dayıoğlu's story boks suggested for primary schools. Stories were examined via the descriptive analysis. In the process of analyzing the data obtained in this study, descriptions were performed in accordance with the“Story Elements Rating Scale”prepared by Coşkun (2005). In this study,“How is the ranking stories based on story elements?'' and ”What is the level of the text elements of narrative stories?“ questions were aimed to explore. In the analysis of the data, ”Story Elements Rating Scale" (narrative elements rating scale) which was designed in the abroad and translated into Turkish was used effectively. It concluded then that the method of the story map account plays an important role in the development of four basic language skills (listening, speaking, reading, writing). KEY WORDS: Gülten Dayıoğlu, Children's Literature, Children Story Books, , Story Map, Story Elements Rating Scale.