Ergenlerin mizah tarzları ve öz-anlayış düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation on relationship between humor styles and self-compassion levels
- Tez No: 459992
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ENGİN DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada ergenlerin mizah tarzları ile öz-anlayış düzeylerinin anlamlı düzeyde anlamlı düzeyde yordanıp yordanmadığını ve ergenlerin cinsiyet, sınıf, yaşamlarının çoğunu geçirdikleri yer, gelir durumu, kardeş sayısı değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığı araştırılmıştır. Araştırmanın evrenini 2016-2017 öğretim yılı'nda Yıldız Teknik Üniversitesi'nde okuyan yaşları 17-21 arasında değişen farklı fakültelerden tesadüfi küme örnekleme yöntemi ile seçilen 174'ü (%67) kadın ve 84'ü (%33) erkek olmak üzere toplam 258 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada ''Kişisel Bilgi Formu'', Öz-anlayış düzeylerini ölçmek amacıyla Deniz, Sümer ve Kesici'nin 2008 yılında uyarladıkları ''Öz-Anlayış Ölçeği'' ve uyarlanması Yerlikaya tarafından 2003 yılında yapılan ''Mizah Tarzları Ölçeği'' uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizi SPSS WINDOWS programıyla gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde t testi, ANOVA, Tukey, regresyon analizinden faydalanılmıştır. Yapılan araştırma sonuçları incelendiğinde cinsiyet, sınıf düzeyleri arasında anlamlı bir farklılaşma bulunmamıştır. Ergenlerin yaşadıkları yer bakımından incelendiğinde kendini yıkıcı, kendini geliştirici ve saldırgan mizah tarzlarının anlamlı bir şekilde farklılaşmadığı, katılımcı mizah tarzının ise anlamlı bir biçimde farklılaştığı bulunmuştur. Ortalama gelir düzeyine göre saldırgan ve kendini yıkıcı mizah tarzlarına göre anlamlı düzeyde farklılaşma bulunamamışken, katılımcı ve kendini geliştirici mizah tarzlarında anlamlı bir farklılaşma bulunmuştur. Öz-anlayış düzeylerinde de anlamlı bir farklılaşma bulunmuştur. Kardeş sayısına göre katılımcı mizah tarzında anlamlı bir farklılaşma bulunmuştur. Öz-anlayış düzeyleri incelendiğinde anlamlı bir farklılaşma bulunmamıştır. Öz-anlayış ile katılımcı mizah ve kendini geliştirici mizah tarzları arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler saptanmışken, öz-anlayış ile kendini yıkıcı mizah tarzı arasında negatif yönde anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Öz-anlayışın saldırgan mizah tarzı ile anlamlı bir ilişkisi olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to predict and determine the effects of gender, grade, living environment, average income and sibling numbers on adolescent humor style and self compassion. The research universe is consist of Yildiz Technical University students selected arbitrarily from different faculties between the ages of 17-21 in 2016-2017 season. Student selection is done by cluster sampling. The composition of 258 students are as follows; (64%) 174 female and (33%) 84 male individuals. In order to determine the self compassion scores of the students, Self-compassion Scale (Deniz, Sümer and Kesici, 2008), humor style score (Yerlikaya,2003) were employed. The results of the research analyzed by the SPSS WINDOWS programme. Datas were analyzed by t test, ANOVA, Tukey, regression. The result indicated that there was not a significant differentiation between gender and grade variable. The findings of adolescent's living environment variable does not lead to a significant differenciation between self-defeating humor, self-enhancing humor and aggressive humor but indicates a significant differenciation in affiliative humor. Average income variable did not come up with a significant differenciation between aggressive and self-defeating humor but gave a significant differenciation in between affiliative and self-enhancing humor. Sibling numbers variable come up with a significant differenciation in affiliative humor and there was no significant differenciation on self compassion. A positive relation between self compassion and affiliative humor and self compassion and self-enhancing humor was found. A negative reletion between self compassion and self-defeating humor was found. No significant relation between self compassion and aggressive humor was found.