Rosa canina ve rosa indica majör gül anaçlarının doku kültürü yöntemi ile çoğaltılması
In vitro propagation of rosa canina and rosa indica major rootstocks
  1. Tez No: 46001
  2. Yazar: TÜLAY ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM BAKTIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZ ROSA CANINA ve ROSA INDICA MAJÖR GÜL ANAÇLARININ DOKU KÜLTÜRÜ YÖNTEMİYLE ÇO?ALTILMASI Tülay ÇALIŞKAN Yüksek Lisans Tesi, Bahçe Bitkileri Anabil im Dalı Haziran 1995, 52 Sayfa Bu araştırma, Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Doku kültürü Laboratuvarında yürütülmüştür. MS (Murashige ve Skoog) ortamında değişik hormon dozları kullanılarak gül anaçlarının (Rosa canina ve Rosa indica Majör) doku kültürü yöntemiyle çoğaltılması üzerinde çalışılmıştır. Gül anaçlarının in vitro 'da çağaltılması üzerine farklı aşamalarda kullanılan NAA ve 3AP kombinasyonlarının değişik dozların etkisi araştırılmıştır. Fiziksel koşullar deneme süresince sabit tutulmuştur. Ortalama sıcaklık 22+1 °C, oransal nem %70 olacak şekilde- ayarlanmıştır. Çalışmada sağlıklı koltukaltı gözler kullanılmıştır. Koltukaltı gözleri yüzey sterilizasyonu yapıldıktan sonra, hazırlanan besi ortamına yetiştirilmiştir. Deneme tesadüf parsellerinde f aktör iyel desene göre 3 tekerrür lü kurulmuştur. Deneme de; koltukaltı sürgün sayısı sürgün uzunluğu, yaprak sayısı, kallus yaş ve kuru ağırlığı, sürgün yaş ve kuru ağırlığı gibi faktörler incelenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular sonucunda, koltukaltı sürgün geliştirme aşamasında en iyi sonuç Rosa canina için 0.1 NAA/2.0 BAP mg/1, Rosa indica Majör için 0.0 NAA/ 2.0 'BAP mg/1 hormon kombinasyonlarından alınmıştır. Köklendirme aşamasında 1.0/0.0, 0.3/0.0, 0.1/0.0 NAA/BAP mg/1, 1.0/0.0 IBA/BAP mg/1 hormon dozlarında Rosa canina da herhangi bir kök oluşumu görülmezken Rosa indica Majör de ise çok az bir kök oluşumu görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Gül anacı, Doku kültürü, Koltukaltı gözü. JÜRİ: Prof.Dr. ibrahim BAKTIR Prof.Dr. Mustafa PEKMEZCİ Doç. Dr. ibrahim UZUN
Özet (Çeviri)
ABSTRACT IN VITRO PROPAGATION OF ROSA CANINA and ROSA INDICA MAJÖR ROOTSTOCKS Tül ay ÇALIŞKAN M.S. in Horticultural Scienca Adviser: Prof.Dr. ibrahim BAKTIR June 1995, 52 Pages This research was carried out in tissue culture laboratory of the Department of Horticulture of Agriculture Faculty at Akdeniz University. The experiment was conducted to propagate rootstocks of two different roses (Rosa canina and Rosa indica Majör) by using tissue culture methods. Modified Murashige and Skoog (MS) medium with combination of different concentrations of NAA and BAP was used as basic medium. Physical conditions (average temperature 22 C +1 °C and relative humidity 70 % ) were kept consant during the research. Healthy axillary buds were used for the propagation. The axillary buds were surface sterilized and then partially inserted into the media. This research was conducted on two factors completely randomized design with three replicates.In this research, the number of axillary shoots, shoot length, leaf number, fresh and dry weights of shoots, fresh and dry weight of callus were observed and measured. The best results for propagation of axillary shoots were obtained from modified MS medium with 0.1 NAA/2.0 BAP mg/1 for Rosa canina and 0.0 NAA/2.0 BAP mg/1 for Rosa indica Majör. During the root formation stage, application of 1.0/0.0, 0.3/0.0, 0.1/0.0 NAA/BAP mg/1 and 1.0/0.0 IBA/BAP mg/1 were not successful for Rosa canina, while Rosa indica Majör formed a few roots. KEY WORDS: Rosa rootstock, tissue culture, axillary buds. COMMITTEE: Prof.Dr. ibrahim BAKTIR Prof.Dr. Mustafa PEKMEZCİ Assoc. Prof.Dr. ibrahim UZUN ıı