Tanı anında non-metastatik mide kanserli hastalarda küratif cerrahi sonrası lenf nodu oranının prognostik önemi
The prognostic significance of lymph node ratio in non-metastatic gastric cancer patients after curative surgery at the the time of diagnosis
  1. Tez No: 460039
  2. Yazar: ESMA BURCU ŞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEDİM TURAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Mide kanseri sık görülür ve 5-yıllık sağkalımı hala çok düşüktür. Diğer taraftan erken evre mide kanserlerinde sağkalım %90'ları bulmaktadır. Lenf nodu metastazı, mide kanserinde önemli bir prognostik faktördür. Son zamanlarda, metastatik lenf nodu sayısı yerine, lenf nodu oranının (LNO) kullanılmasını öneren çok sayıda çalışma yayınlanmıştır. Bu çalışmada, metastatik olmayan mide kanserli hastalarda küratif cerrahi sonrası lenf nodu oranının prognostik önemini araştırdık. Metod: Ocak 2004-Şubat 2016 tarihleri arasında tanı alan ve küratif cerrahi yapılan 207 metastatik olmayan mide kanseri hastasının verileri retrospektif olarak incelendi. AJCC 7. edisyona göre nodal evreleme (pN0: 0, pN1: 1-2, pN2: 3-6, pN3: ≥7 metastatik lenf nodu) ve LNO ilişkili nodal evreleme (rN0: %0, rN1: %1-20, rN2: %21-50, rN3: ≥%50) karşılaştırıldı. Bulgular: Son kontrol tarihleri göz önüne alındığında medyan genel sağkalım 28.0 (0.3-169.1) ay, medyan hastalıksız sağkalım 16.3 (0.2-169.1) ay bulundu. Hastaların 1-, 3- ve 5-yıllık sağkalım oranları sırasıyla %71, %45 ve %34 idi. Univaryan analizde yaş, cerrahi tipi, grade, cerrahi sınır durumu, lenfovasküler invazyon, perinöral invazyon, TNM ilişkili N evresi ve LNO ilişkili N evresi prognostik faktör olarak tespit edildi. Multivaryan analizde ise yaş, evre, TNM ilişkili N evresi ve LNO ilişkili N evresinin bağımsız prognostik faktör olduğu görüldü. Sonuç: Mide kanserlerinde küratif cerrahi sonrası tedavi planında hem TNM ilişkili N evresi hem de LNO ilişkili N evresi prognozu belirlemede kullanılabilir. Ancak, yetersiz lenf nodu çıkarılan hasta gruplarında LNO ilişkili N evresinin önemli bir alternatif prognostik parametre olduğu düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: Gastric cancer is one of the most common cancers worlwide and the 5-year survival rate is still poor. On the other hand, the survival rates of early gastric cancer can find 90%. Lymph node involvement is an important prognostic factor of gastric cancer. Recently, there are some views suggesting the use of lymph node ratio (LNR), instead of the number of metastatic lymph nodes. In this study, we investigated the prognostic value of lymph node ratio in non-metastatic gastric cancer patients after curative surgery at the time of diagnosis. Methods: The clinical records of 207 non-metastatic gastric cancer patients, who underwent curative surgery between January 2004 and February 2016, has been analyzed retrospectively. AJCC 7th edition nodal staging (pN0: 0, pN1: 1-2, pN2: 3-6, pN3: ≥7 metastatic lymph nodes) and LNR related nodal staging (rN0: 0%, rN1: 1-20%, rN2: 21-50%, rN3: ≥50%) were compared. Results: By the time of last follow up, the median overall survival was 28.0 (0.3-169.1) months and the median disease-free survival was 16.3 (0.2-169.1) months. The 1-, 3- and 5-year survival rates were 71%, 45% and 34% respectively. In the univariate analysis age, surgery type, stage, histological grade, surgical margin status, lymphovascular invasion, perineural invasion and both TNM related and LNR related nodal staging were found as significant prognostic factors. Also multivariate analyses revealed that age, stage, TNM related nodal staging and LNR related nodal staging were independent prognostic factors. Conclusion: After curative surgery of gastric cancer, both TNM related nodal staging and LNR related nodal staging can be used to define prognosis. However, in the patients who underwent inadequate lymph node dissection LNR related nodal staging is thought to be an important alternative prognostic parameter.