Behçet hastalarının klinik dağılımı ve semptomlarının karşılaştırılması
Comparison of clinical characteristics and symptoms of behcet's patients
- Tez No: 460077
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR BİLGE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Romatoloji, Family Medicine, Rheumatology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Behçet hastalığı (BH) geniş bir klinik spektruma sahip, etyolojisi bilinmeyen multisistemik inflamatuar bir hastalıktır. Prevalansı en yüksek ülke Türkiye'dir. Çalışmamıza Ağustos 2015-Ocak 2016 tarihleri arasında başvuran, Uluslararası Çalışma Grubu'nun kriterlerine göre tanı almış 141 hasta(70 E %49,6 ;71 K %50,4) dahil edilmiştir. Ortalama tanı yaşı 33,03±10,55(32,76±11,62 yaş erkek ve 33,30±9,45 yaş kadın) idi ve her iki cinsiyet arasında anlamlı fark yoktu. Hastaların %15.6'sında aile öyküsü vardı. Hastalığın en sık başlangıç semptomu oral aftöz ülser(%70,9), genital ülser(%12,8) ve üveit(%7,1) idi. En sık klinik bulgu oral aftöz ülser(%100), genital ülser(67,4) ve papülopüstüler lezyonlardı(%67,4).
Özet (Çeviri)
Behçet's disease (BD) is a multisystemic inflammatory disorder of unknown origin and with a wide spectrum of clinical presentations. The highest prevalence is seen in Turkey. 141 Behçet patients (70 M %49.6, 71 F %50.4) diagnosed according to the International Study Group criteria who applied to rheumatology department in August 2015-January 2016 were included in the study. The mean age of diagnosis was 33,03±10,55 (32,76±11,62 years in male and 33,30±9,45 years in females). There was no significant difference between both sexes. 15.6% of the patients had the family history. The most common initial presenting manifestation of the disease was oral aphthous ulcer which was seen in 70.9% of the patients, followed by genital ulcer (12.8%) and uveitis (%7.1). The leading clinical features were oral aphthous ulcers (100%), followed by genital ulcers (67.4%) and papulopustular lesions (%67.4).