Gebelikte ayrılma anksiyetesi ve belirsizliğe tahammülsüzlükle ilişkisi
Adult separation anxiety and its relationship with intolerance of uncertanity in pregnancy
  1. Tez No: 460076
  2. Yazar: SİNEM SEVİL DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKAY AKSARAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Ayrılma anksiyetesi bozukluğu (AAB)'nun yetişkinlerde görülen formu olan yetişkin AAB tanısal sınıflandırma sistemleri içerisinde yeni tanımlanmış bir bozukluktur. Bu çalışmada, gebelikte ayrılma anksiyetesi bozukluğunun sosyodemografik değişkenlerle ve belirsizliğe tahammülsüzlükle ilişkisinin araştırılması amacı ile, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı polikliniklerine, Haziran 2015 ile Mayıs 2016 tarihleri arasında başvuran 297 gebe alınmıştır. Yetişkin AAB'nu değerlendirmek amacı ile Yetişkin Ayrılma Anksiyetesi (YAA) Anketi, belirsizliğe tahammülsüzlüğü değerlendirmek amacı ile de Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği kısa formu (BTÖ-12) uygulanmıştır. Çalışmaya katılan 297 gebe YAA anketi kesme puanına göre 'ayrılma anksiyetesi olan' ve 'ayrılma anksiyetesi olmayan' olacak şekilde iki gruba ayrılmıştır.Çalışmaya katılan gebelerin yarıdan fazlasında (%56,2) sinde ayrılma anksiyetesi olduğu belirlendi. Ayrılma anksiyetesi olan gebelerin yaş ortalamasının ayrılma anksiyetesi olmayan gebelere göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşüktü. Ayrıca ikinci trimesterdeki gebelerin ayrılma anksiyetesi belirti şiddetinin üçüncü trimestere göre anlamlı düzeyde düşük olduğu saptandı. Ayrılma anksiyetesi olan grupta BTÖ-12 ölçek puanları anlamlı derecede yüksekti, YAA anketi ölçek puanları ile BTÖ-12 ölçek puanları arasında pozitif bir ilişki olduğu saptandı. Bu sonuçlar gebelikte AAB sık görülen bir bozukluk olabileceğini ve Yetişkin AAB ile belirsizliğe tahammülsüzlük arasında ilişki olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
A new form of separation anxiety diagnosed in adults, Adult Separation Anxiety, is novel defined in the diagnostic classification systems. The aim of our study was to investigate the relationship between sociodemographic variables, intolerance of uncertainty and separation anxiety disorder in pregnant women. With this objective, we included 297 pregnant women who were presented to Obstetrics and Gynecology Outpatient Clinics in Osmangazi University Hospital between June 2015 and May 2016 into the study. To determine adult separation anxiety disorder, we performed Adult Separation Anxiety scale (ASA-27) and to determine intolerance of uncertainty we used Intolerance of Uncertainty Scale Short Form (IUS-12). We classified the participants into two groups regarding their ASA-27 scores as 'with separation anxiety' and 'without separation anxiety.' More than a half of the participants (%56.2) was found to have separation anxiety. The mean age of“with separation anxiety”group was significantly lower than the mean age of“without separation anxiety”group. Also, pregnant women who were in the second trimester had significantly lower separation anxiety symptom severity than the pregnant women in the third trimester. The scores of IUS-12 in the 'with separation anxiety' group were significantly higher. The ASA-27 scores were found to be correlated with IUS-12 scores. As a conclusion; our results indicates that adult separation anxiety disorder in pregnancy may be common and it may be associated with intolerance of uncertainty.