Serum endotelin-1 seviyesinin otozomal dominant polikistik böbrek hastalığı olan bireylerde hipertansiyon ve böbrek fonksiyonları üzerine olan etkisinin araştırılması
The effect of serum endotheline-1 level on hypertension and kidney functions in autosomal dominant polycystic kidney
  1. Tez No: 460085
  2. Yazar: SEVAL KARGI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KOÇYİĞİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Otozomal dominant polikistik böbrek hastalığı (ODPKBH) olan bireylerde serum endotelin-1 (ET-1) seviyesinin hipertansiyon gelişimi ve böbrek fonksiyonları üzerine etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Hastalar ve yöntem: Erciyes Üniversitesi Nefroloji polikliniği takibinde 138 ODPKBH hastası ve 28 sağlıklı kontrol grubu çalışmaya alınmıştır. Hastalar CKD-EPI yöntemi ile hesaplanan glomerüler filtrasyon hızı (GFH) değerlerine göre kendi içerisinde kronik böbrek hastalığı (KBH) evreleri olarak 4'er farklı gruba ayrıldı. Hastaların rutin kontrolü sırasında anamnez, fizik muayene bulguları, sistolik ve diyastolik kan basınçları, boy, kilo ölçümleri, rutin idrar, tam kan sayımı ve biyokimya tetkikleri kayıt altına alındı. Serum ET-1 düzeyi için eş zamanlı serum örnekleri alınarak çalışıldı. Tüm veriler elde edildikten sonra, evrelere ayrılmış ODPKBH hasta grupları kendi aralarında ve sağlıklı kontrol grubu ve karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate the effect of serum endothelin-1 (ET-1) levels on the development of hypertension and renal function in the patients with autosomal dominant polycystic kidney disease (ADPKD). Patients and methods: From Erciyes University, 138 patients who have ADPKD and 28 healthy people as control group were included in the study. Patients were divided into 4 groups according to their glomerular filtration rate (GFR) values calculated by CKD-EPI method as chronic renal disease (CKD) stages. Anamnesis, physical examination findings, systolic and diastolic blood pressures, height, weight measurements, routine urine, whole blood count and biochemistry examinations were recorded during the routine control of the patients prospectively. Simultaneous serum samples were taken for serum ET-1 level. After all data were obtained, ADPKD patient groups divided by stages according to GFR levels and compared between this cohort and healthy control group.