Bir Sağlık Bakanlığı Hastanesinin afiliasyon öncesi ve sonrası finansal performans analizi
Financial analysis of a Health Ministry Hospital after and before afiliation
  1. Tez No: 460106
  2. Yazar: MERYEM DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER GİDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada Ege Bölgesinde faaliyet gösteren ve 2011 yılı sonunda afiliye olan bir Sağlık Bakanlığı hastanesi ile bir üniversite hastanesi'nin afiliasyondan önceki ve sonraki dönemde finansal performansı finansal oran analizi ile değerlendirilmiştir. Çalışmada daha sonra, hesaplanan finansal performans verileri ile ilgili hastanenin operasyonel performans göstergeleri arasında ilişkinin olup olmadığı spearman korelasyon analizi ile test edilmiştir. Çalışmada ilgili hastanenin afiliasyon öncesi 3 yıl (2009-2011) ve afiliasyon sonrası 3 yıl (2012-2014) olmak üzere 6 yıllık faaliyet dönemi inceleme kapsamına alınmıştır. Sonuç olarak, kurumun genel olarak kısa vadeli borçlarını ödemede zorluk yaşadığı ve nakit sıkıntısı yaşadığı gözlemlenmiştir. Kurum afiliasyon öncesinde daha fazla yabancı kaynak kullanırken afiliasyondan sonra kurumda yabancı kaynak kullanımı azalmış, borç düzeyi düşmüştür. Ayrıca kurum afiliasyon öncesinde zararla çalışırken afiliasyon sonrasında varlıklarını verimli ve etkili bir şekilde kullanarak kara geçmiştir, yönetimde ve sağlık hizmetinin üretilip dağıtılmasında başarı elde edilmiştir. Yapılan korelasyon analizi sonuçlarına göre ise; operasyonel göstergelerden poliklinik hasta sayısı, acil müracaat sayısı, ameliyat sayısı, diğer sağlık personeli sayısı ve doğum sayısı ile karlılık oranları olan net kar marjı, toplam aktiflerin getiri oranı ve öz sermaye getiri oranı arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkiler dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, a university hospital's and a Health Ministry hospital's, which is operated in Egean region and affiliated at the end of 2011, financial performance after and before affiliation is evaluated with examining financial ratio analysis. Furthermore, it is determined, with using spearman corelation analysis, whether there is a relation between financial ratios and operational data of the hospital. Hospital's operating periods, before affiliation 3 years (2009-2011) and after affiliation 3 years (2012-2014), 6 years, is considered. In conclusion, it is observed that the health care institution is generally in poor financial health and does not have enough currency to pay off its short-term debts. Whereas before affiliation the health institution much more benefits from external resources, after affiliation it reduces the using external resources as well as liability level. Additionally, while health care institution operates in loss before affiliation, it started to take the advantage of profitability with operating more productive and effective after affiliation and it achieves success in management and in the health service delivery after affiliation as well. On the other hand, according to the results of the spearman corelation analysis; it is observed that, there is a reasonable and positive relation between the number of outpatients, the number of emergency applicants, number of operations (number of surgeries), number of births, the number of non-physician health care providers and total marjin, return on assets (ROA), return on equity (ROE).