Hepatit C' li hastalarda interferon bazlı tedavilerin yan etkileri ve yan etki yönetimi
The side effects and side effect management of interferon based treatments in hepatitis c
- Tez No: 460116
- Danışmanlar: UZMAN ASLI ÇİFCİBAŞI ÖRMECİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Kronik Hepatit C,uzun dönemde görülen ölümcül komplikasyonlarıyla (HCC, siroz ) yıllarca dikkatleri üzerine toplamıştır. Bu komplikasyonların önüne geçmek, Kronik Hepatit C'de kalıcı viral yanıt gelişimini sağlamak amacıyla tıp dünyası geçmişten günümüze birçok yeni anti viral ile karşımıza gelmiştir. Her yeni ilaç bir umut ışığı gibi görünmektedir, fakat beraberinde yan etkileri de getirmektedir. KHC tedavisindeki ilaçları hangi endikasyondaki hasta gruplarına reçetelemeyi bilmemiz gerektiği kadar, tedavideki hastaları hangi aralıklarla takip etmemiz gerektiğini, karşılaşılacak yan etkileri, yan etkilerin etkin şekilde yönetimini de bilmemiz gerekir. Biz de çalışmamızda Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji Kliniğinde tedavi alan 36 hasta dosyasını retrospektif olarak inceledik. Bu çalışmada interferon bazlı tedavilerin yan etkilerini ve yan etki yönetimini aktarmayı amaçladık.
Özet (Çeviri)
Chronic viral hepatitis c has long-term mortal complications such as hepatocellular carcinoma or cirrhosis. Because of these mortal complications, chronic viral hepatitis c takes attention of clinicians. For preventing complications and providing the permanant virological response, a lot of medications have been found. Every new medication looks like a new expectation for the treatment but every medication has different side effects, too. So, we have to know side effects and which drug is more suitable for which patient or possible side effects as well as surveillance period or management of these problems. Herein, we analyzed 36 patient files who were treated in Haseki Training and Research Hospital-Gastroenterology Clinic retrospectively. We aimed to report the side effect interferon-based therapy and management of side effects.