Rejyonel anestezi altında kalça cerrahisi geçirecek hastalarda preoperatif hospitalizasyon süresinin postoperatif kognitif disfonksiyon üzerine etkisi
Effect of preoperative hospitalization duration on postoperative cognitive disfunction in patients who underwent hip replacement surgery under regional anesthesia
- Tez No: 460117
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YAŞAR ÖZKALKANLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Bu prospektif, gözlemsel çalışmanın amacı kalça kırığı nedeni ile rejyonel anestezi altında total kalça replasmanı cerrahisi geçirecek hastalarda, preoperatif hospitalizasyon süresinin erken POKD gelişimi üzerine etkisi ve risk faktörlerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: İzmir Bozyaka Eğitim Araştırma Hastanesi etik kurul onayı alındıktan sonra Kasım 2013-Eylül 2014 tarihleri arasında merkez ameliyathanede sementsiz total kalça replasmanı cerrahisi yapılması planlanan hastalara uygulanan MMT skorları değerlendirildi. Çalışmaya 18 yaş üstünde, ASA fiziksel durum skoruna göre ASA 1, 2 ve 3 grubunda olan, çalışma protokolünü kabul eden hastalar çalışmaya dahil edildi. Türkçe bilmeyenler, kanser hastalığı, steroid kullanımı, MSS hastalığı olanlar, gebeler, bilinen nöropsikiyatrik hastalığı olanlar, kooperasyon kurulamayan, madde bağımlılığı olan hastalar, ciddi organ yetmezliği, yoğun bakım gereksinimi olanlar, rejyonel anesteziye kontrendikasyonu olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. MMT skorları hastaneye yatışta, operasyondan 1 gün önce ve operasyondan 24 saat sonra değerlendirildi. Parametrik değerler ortalama, standart sapma olarak, non-parametrik değerler sayı ve yüzde veya medyan ve min-max değer olarak bildirildi. Analizler için %95 güven aralığında anlamlılık seviyesi p< 0,05 olarak tayin edildi. Bulgular: Tüm hastaların POKD insidansı %43,8 bulundu.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this prospective, observational study is to investigate the effect of preoperative hospitalization duration on early POCD development in patients who have had total hip replacement surgery for hip fracture under regional anesthesia. Material and Methods: After obtained ethical committee approval from İzmir Bozyaka Training and Research Hospital ethical committee, MMT scores of patients who planned to underwent total hip replacement surgery without cement in main operating room between November 2013 and September 2014 is evaluated. Aged over 18, patients in the group of ASA score 1, 2 and 3 according to ASA physical status score and patients who accepted to participate in the study were included. Patients who do not know Turkish, with cancer disease, steroid use, with Central Nervous System disease, pregnant, with neuropsychiatric disease, uncooperative patients, patients with substance abuse, severe organ failure, intensive care needs and patients with contraindications to regional anesthesia were excluded from the study. MMT scores were evaluated at the time of hospital administration, 1 day before and 24 hours after from the operation. Parametric values were reported as average and standard deviation and non-parametric values were reported as number, percents or median and min-max values. A p< 0.05 value was accepted as significant in 95% confidential interval for all statistical analyses. Results: POCD incidence was detected 43,8% for all patients.