İnflamatuar barsak hastalıklarında tutulum yerine göre apelin düzeyi
Apelin level in inflammatory bowel diseases based on the area of the intestinal tract involved
- Tez No: 460118
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP KARAALİ ERMİŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
İnflamatuar barsak hastalıkları tanı ve izleminde birçok biyomarker kullanılmaktadır. Mevcut belirteçlere ek olarak daha avantajlı, pratik, ucuz, tanısal ve prognostik değeri güçlü belirteçler için çalışmalar devam etmektedir. Biz de bu çalışmamızda apelin 13 düzeyinin inflamatuar barsak hastalıklarında tutulum yerine göre değişip değişmediğine baktık. İnflamatuar barsak hastalıklarında, apelin 13 düzeyinin anlamlı olarak arttığını ancak tutulum yerine göre anlamlı bir farklılık olmadığını gördük. Henüz hakkında bir çok çalışma devam eden bu belirtecin yakın gelecekte ümit vadedeceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Various biomarkers are used in order to diagnose and monitor inflammatory bowel diseases. In addition to existing ones , the ongoing research focuses on new biomarkers which are more advantageus, more practical, cheaper and highly valued in terms of diagnosis and prognosis. In this paper, we analyzed whether the level of Apelin changes according to the area of the intestinal tract involved in inflammatory bowel diseases. We observed that the level of Apelin increases significantly during inflammatory bowel diseases, but it does not differ with respect to the area of the intestinal tract involved. We think that this biomarker, for which there is still a lot of continuing research, shows promise for the near future.