Primer böbrek taşı hastalarında mini ve standart perkütan nefrolitotomi operasyonlarının böbrek fonksiyonları üzerine etkilerinin sintigrafi ile karşılaştırılması
Comparison of mini and standart percutaneous nephrolithotomy operations on the kidney functions with scintigraphy in primary kidney stone patients
- Tez No: 460119
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT BİNBAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Amaç: Literatürde standart ve mini PNL karşılaştırması kanama miktarı, transfüzyon ihtiyacı, operasyon süresi hastanede kalış süresi, ateş, perforasyon, nefrostomi süresi gibi parametrelerle çalışılmıştır ancak bilgilerimize göre fonksiyonel karşılaştırması yapılmamıştır. Biz çalışmamızda primer taş hastalarında standart ve mini PNL nin kantitatif DMSA sintigrafi görüntülemesi ile böbrek fonksiyonlarına etkisini karşılaştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod: Mayıs 2014 ve Mayıs 2016 tarihleri arasında böbrek taşı için primer olan mini (60) ve standart (60) PNL operasyonu yapılan 120 hastanın verileri prospektif olarak kaydedildi. Hastaların preoperatif demografik verileri, taş lokalizasyonları ve boyutları, sintigrafi değerleri saptandı. Operasyon süreleri, amplatz kılıf boyutları, giriş yeri, sayıları kaydedildi. Operasyon sonrası hemoglobin düşüşü, komplikasyon durumları kaydedildi. Ameliyat başarısı; tam taşsızlık sağlanması olarak belirlendi.Post op 3. ayda kontrol sintigrafi görüntülemesi yapıldı Bulgular: 60 adet mini PNL ( 38 erkek ve 22 kadın) ve 60 adet standart PNL ( 43 erkek ve 17 kadın) grubunda olmak üzere 120 hasta çalışmaya dahil edildi.. yaş ortalamaları 42.6 / 47.4 yıl, BKI 28.2 / 26.6 kg/m2, ortalama taş alanı 799.7 / 1154 mm2 idi(p:0.001). Taş yerleşimleri %50 ve %65 oranında ağırlıklı olarak multipl kaliks taşlarıydı. Operasyon süreleri 82.6 / 62.4 dk, skopi süreleri 3.6 / 3.5 dk idi. Mini PNL grubunda komplikasyonların çoğu grade 1-2 komplikasyonlardı. Clavien 3a ve 3b komplikasyonlar standart PNL grubunda daha fazla görüldü. Mini PNLgrubunda 2 hasta, standart PNL grubunda 7 hasta da transfüzyon gerektiren post op hemoraji izlendi. Standart PNL grubunda 2 hastada anjioembolizasyon ile tedavi edilen ciddi hemoraji oldu. Nefrostomi süresi ve hastanede kalış süresin mini PNL yapılan hastalarda anlamlı olarak daha kısaydı. Postop 3. ay yapılan görüntülemede taşsızlık oranları her iki grupta benzer olarak saptandı. Post op sintigrafideki değişikliklere bakıldığında mini PNL grubunda değişiklik daha azdı ancak fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Sonuç: Böbrek fonksiyonlarına etkilerine bakıldığında standart PNL nin böbrek fonksiyonlarına negatif etkisinin daha fazla olduğu ancak bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı görüldü. Operasyon tipinen bağımsız olarak transfüzyon gerektiren kanama, çoklu akses ve anjioembolizasyonun böbrek fonksiyon kaybı üzerine etkili olduğu düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: In the literature, standard and mini PNL were evaluated with parameters such as bleeding, transfusion requirement, duration of operation, hospital stay, fever, perforation or duration of nephrostomy.As far as we know, there is no publication about the scintigraphic comparison of standard and mini PNL.We aimed to compare the effect of standard and mini PNL quantitative DMSA scintigraphic imaging on renal function in primary stone patients. Materials and Methods: Between May 2014 and May 2016, the data of 120 patients who underwent mini (60) and standard (60) PNL operations for primary kidney stones were recorded prospectively. Preoperative demographic data, stone localizations and dimensions, scintigraphic values were determined. Operation durations, amplatz sheath size, access site, and numbers were recorded . Postoperative hemoglobin decline and complications were recorded. Control scintigraphy was performed at 3 months.Ensuring full stone free status was determined as the success. Mini and standard PNL groups were compared in terms of all these parameters. Results: 120 patients, including 60 mini PNL (38 male and 22 female) and 60 standard PNL (43 male and 17 female) groups were included in the study.The mean age was 42.6 / 47.4 years, the BMI was 28.2 / 26.6 kg / m2 and the average stone area was 799.7 / 1154 mm2.Stone settlements were predominantly multiple calyx stones of 50% and 65%.The operation time was 82.6 / 62.4 min. Most complications in the mini PNL group were grade 1-2 complications. Clavien 3a and 3b complications were more common in the standard PNL group. Two patients in the Mini PNL group and seven patients in the standard PNL group had post-op hemorrhage requiring transfusion. Two patients in the standard PNL group had severe haemorrhage treated by angioembolization. The duration of nephrostomy and hospital stay were significantly shorter in patients with mini PNL. The stone-free rates at the postoperative 3 month follow-up were similar in both groups. When the post op scintigraphic changes were examined, the change in the mini PNL group was less, but the difference was not statistically significant. Conclusion: When the effects on renal function were examined, it was seen that standard PNL had a negative effect on renal function but this difference was not statistically significant. It was thought that bleeding which required transfusion, multiple axes and angioembolization, independent of the type of operation, were effective on the loss of renal function.