Antiepileptik kullanan hastalarda kalbin 2D strain tekniği ile değerlendirilmesi
Evaluation of heart with speckle tracking technique in patients using antiepileptic drugs
- Tez No: 460127
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN ALTUNER TORUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Epilepsi tedavisinde kullanılan antiepileptik ilaçlar (AEİ), ilaç başlangıcı ve erken tedavi sırasında ortaya çıkan farklı tip ve şiddette yan etkilere neden olabilirler. Bu yan etkilerden biri de kardiyovasküler disfonksiyondur. Bu ilaçların kardiyak yan etkilerini araştıran çalışmalar ise sınırlıdır. Bu çalışmada, önceden bilinen kardiyovasküler hastalığı olmayan, tekli AEİ tedavisi ile takipli epileptik çocuklarda, standart ekokardiyografi (EKO) ve speckle tracking ekokardiyografi (STE) tekniği kullanarak, bu ilaçların sol ventrikül (LV) sistolik fonksiyonları üzerine olan etkilerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Hastalar ve Metod: Çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kayseri Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Nöroloji ve Çocuk Kardiyoloji polikliniğine başvuran hastalardan belirlenen kriterlere uyan epilepsi tanılı 60 hasta çocuk ile 30 sağlıklı çocuk alındı. Çocukların boy, kilo ve tansiyon ölçümleri yapıldı. Hastaların tam kan sayımı ve biyokimyasal parametrelerine bakıldı. Elektrokardiyografileri (EKG) çekildikten sonra konvansiyonel EKO ve EKG monitörizasyonu altında STE değerlendirilmesi yapıldı. Hasta grubu kardiyak yan etkisi olabileceği düşünülen ilaçlar grup 1 ve kardiyak yan etkisi olmadığı düşünülen ilaçlar grup 2 olmak üzere 2 gruba ayrılarak istatistiksel analizler yapıldı. Bulgular: Hasta grubunun standart EKO değerlendirmesinde ejeksiyon fraksiyonu (EF) ve fraksiyonel kısalma (FS) değerlerinde kontrol grubuna göre anlamlı farklılık saptandı. Hasta ve kontrol grubunun longitudinal STE analizinde 4 boşlukta (4CH); global strain (%) endokardiyal (-18.10; -23.40), myokardiyal (-15.50; -19.90), epikardiyal (-13.40; -17.20); 2 boşlukta (2CH) global strain (%) endokardiyal (-20.80; -22.40), myokardiyal (-18.30; -19.50), epikardiyal (-16.40; -16.80) ve 3 boşlukta (APLAX) global strain (%) endokardiyal (-19.10; -21.50), myokardiyal (-17.00; -19.35), epikardiyal (-15.45; -16.80) değerlerinde istatistiksel anlamlı fark saptandı. Hasta ve kontrol global longitudinal strain rate (s-1) değerlerinde 4CH görüntülemede (-0.90; -1.20) ve 2CH görüntülemede (-1.00; -1.20) istatistiksel anlamlı fark saptandı. Hasta grubu grup içi değerlendirmede grup 1 ile grup 2 arasında 4CH global strain (%) değerlerinde endokardiyal (-18.10; -21.10), myokardiyal (-15.50; -18.60), epikardiyal (-13.40; -15.90) istatistiksel fark saptandı. Yine grup 1 ile grup 2'nin global longitudinal strain rate (s-1) değerleri (-0.90; -1.10) arasında 4CH görüntülemede anlamlı fark saptandı. Sonuç: Bu çalışmada monoterapi AEİ tedavisi alan epileptik çocuklarda kontrol grubuna göre konvansiyonel EKO'da fark saptanmamasına rağmen STE'de özellikle 4CH görüntülemede subklinik LV yetmezliği saptanmıştır. STE antiepileptiklerin kısa ve uzun dönem kardiyak yan etkilerinin takibinde konvansiyonel EKO'ya göre daha faydalı bir yöntem olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Antiepileptic drugs (AEDs) used in the treatment of epilepsy can cause different types and severity side effects that occur during the onset and early treatment of the drug. Clinically significant cardiovascular dysfunction is rarely seen in patients using AEDs. Non-invasive studies investigating the subclinical cardiac side effects of these drugs are limited. The aim of this study was to evaluate the effects of these drugs on left ventricular (LV) systolic function using standard echocardiography (ECHO) and speckle tracking echocardiography (STE) technique in epileptic children who were not previously known cardiovascular disease and who were treated with monotherapy for AEDS. Material and method: The study was condueted on outpatients at Kayseri Research and Training Hospital of Heatlh Science University. Sixty patients with epilepsy and 30 healthy children were enrolled in the study. Children were measured for height, weight and blood pressure. Complete blood counts and biochemical parameters of the patients were evaluated. After electrocardiograms (ECG) were drawn, STE was assessed under conventional ECHO and ECG monitoring. Statistical analyzes were carried out by dividing the patients into two groups, group 1, which was thought to be a cardiac side effect, and group 2, which was not considered to be a cardiac side effect. Results: Ejection fractions (EF) and fractional shortening (FS) values of the patient group were significantly different from the control group in the standard ECHO evaluation. Longitudinal STE analysis of the patient and control group revealed a statistically significant difference in the 4 cavities (4CH) global strain (%), endocardial (-18.10; -23.40), myocardial (-15.50; -19.90), epicardial (-13.40; -17.20), 2 cavities (2CH) global strain (%) endocardial (-20.80; -22.40), myocardial (-18.30; -19.50), epicardial (-16.40, -16.80) and 3 cavities (APLAX) global strain (%) endocardial (-19.10; -21.50), myocardial (-17.00; -19.35), epicardial (-15.45; -16.80) values. The global longitudinal strain rate (s-1) values of the patient and the control group were statistically significant at 4CH (-0.90; -1.20) and 2CH (-1.00; -1.20). There were statistically significant differences 4CH global strain (%) between group 1 and group 2 in endocardial (-18.10; -21.10), myocardial (-15.50; -18.60), and epicardial (-13.40; -15.90) values. Significant differences were also found in 4CH imaging between group 1 and group 2 global longitudinal strain rate (s-1) values (-0.90; -1.10). Conclusion: Although epileptic children who received monotherapy for AEDs treatment did not show any difference in conventional ECHO according to the control group in this study, subclinical LV insufficiency was found in STE especially on 4CH imaging. STE may be useful following long and short-term cardiac side effects of antiepileptics.