Geriyatrik ortopedik olgularda uygulanan anestezi yönetiminin hastaların morbidite ve mortalite üzerine olan etkisinin retrospektif olarak incelenmesi
  1. Tez No: 460126
  2. Yazar: AYLA KULABER SAYIN
  3. Danışmanlar: PROF. ZİYA SALİHOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Geriatri, Anesthesiology and Reanimation, Geriatrics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Dünya sağlık örgütü yaşlılığı 65 yaş ve sonrasındaki dönem olarak tanımlamaktadır. Ülkemizde yaşlılık oranı 2000 yılında % 5,7'ye, 2013 yılında ise % 7,7 ye yükselmiştir. Türkiye İstatistik Kurumu'na göre 2023 yılında % 10,2 olacağı tahmin edilmektedir. Cerrahi ve anestezi tekniklerinin gelişmesi ile perioperatif riskler oldukça azalmış ve yaşlı hastalarda uygulanan cerrahi operasyonların çeşitleri artmıştır. Yaşlı hastalar değişen fizyolojik özellikleri ve eşlik eden ek hastalıkları ile özel bir hasta grubunu oluştururlar. Yaşlı hastalardaki anestezi yönetimi her hastaya göre belirlenmelidir. Anestezi tekniği seçimi; hastanın tıbbi durumu, cerrahi tipi, anestezi tekniklerinin olası riskleri, ameliyat sonrası takibi dahil multidisipliner bir yaklaşımla karar verilerek, morbidite ve mortaliteyi en alt düzeyde tutmak ve ameliyat sonrası dönemde kooperasyonu sağlanmış, ağrısı olmayan ve kırılganlığı en aza indirilmiş bir hasta hedeflenmelidir. Bu çalışmada ortopedik cerrahi geçirmiş geriyatrik hastaların anestezi yaklaşımına göre morbidite ve mortaliteye etkilerinin gösterilmesi amaçlanmıştır. Bu nedenle, Ocak 2015- Ocak 2016 tarihleri arasında İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi Kliniğinde cerrahi geçirmiş 65 yaş ve üstü hastaların dosyaları retrospektif olarak incelenmiştir. Hastaların demografik verileri, American Society of Anesthesiologist (ASA) skoru, tanıları, anestezi tipi, ameliyatları, ameliyat süresi, verilen kan ürünü, ameliyat sırasındaki komplikasyon, travma öyküleri, yoğun bakım yatışı, hastanede toplam kalış süresi, reoperasyon varlığı, komorbidite ve mortalite varlığı kaydedilmiştir. Bu çalışmaya 186'sı (% 75,0) kadın, 62'si (% 25,0) olmak üzere toplamda 248 kişi dahil edilmiştir. Toplam yaş ortalaması 75,5±7,9 yıl olarak bulunmuştur. Olguların 118'i (% 47,6) 65-74 yaş arasında, 91'i (% 36,7) 75-84 yaş arasında ve 39'u (% 15,7) 85 ve üzeri yaşta bulunmuştur. Olguların 140'ında (% 56,5) travma varken; 144'ü (% 58,1) kalça bölgesinden, 77'si (% 31,0) diz bölgesinden ve geri kalanlarda diğer bölgelerden ameliyat edilmişlerdir. Olguların 68'i (% 27,6) genel anestezi alırken, 178'i (% 72,4) rejyonel anestezi almıştır. Olguların 70'i ( % 28,2 ) ASA II düzeyinde, 139'u (% 56,0) ASA III düzeyinde, 39'u (% 15,7) kişide ASA IV düzeyinde bulunmuştur. Sonuç olarak; bu çalışmada yüksek ASA, ileri yaş, kalça ameliyatı, ameliyat sırasında kan ürünü transfüzyonu ve postoperatif yoğun bakım gerekliliği bir yıllık mortaliteyi etkileyen parametreler olarak belirlendi. Anestezi tiplerine göre olgularda mortalite görülme oranları arasında istatistik olarak anlamlı farklılık saptanmazken, genel anestezi alan olgularda yoğun bakım ünitesi ihtiyacı ve yatış süreleri diğer anestezi yöntemlerine göre anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Bu sonuçlara göre; Uygun hastalarda uygulanacak tekniklerinin sağ kalım üzerine olumlu etkisi olmasa da, genel anesteziye göre daha avantajlı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The chronological age of 65+ has been defined the period of an“elderly”or old person according to World Health Organization. The elderly ratio to the population has been increased to 5.7 % in 2000 and to 7.7 % in 2013 in Turkey, and expected to be 10.2 % in 2023 according to Turkish Statistical Institute. The perioperatif risks have been considerably diminished, and the variety of surgical procedures has been increased thanks to the developments at surgical and anesthesic techniques. Elderly patients have been considered to form a special patient group with respect to their physiological situations and age-associated diseases. Anesthesia management has to be defined for each elderly patient separately. A multi-disciplinary approach (including the patient's medical condition, type of the procedure, possible risks of anesthesic techniques, post-op follow-up) has to be taken into consideration while deciding the right anesthesic technique. It's also important to minimize the mortality and morbidity rates, thus to ensure a patient with minimum pain and vulnerability during the postoperative period. The objective of this study is to show the effects of anesthesic approach on morbidity and mortality rates at geriatric patients recevied orthopedic surgery. For this reason, the files of 65+ year-old patients received orthopedic procedure at Istanbul Sağlık Bilimleri University Kanuni Sultan Suleyman Training and Research Hospital Clinic of Orthopedics and Traumatology, between January 2015 – January 2016, have been retrospectively observed. The demographic data, American Society of Anesthesiologist (ASA) score, diagnosis, anesthesia type, procedures, duration of procedure, blood product, complications during the procedure, trauma, time spent in intensive care unit, total time spent in the hospital, reoperation existency, co-morbidity and mortality existency have been logged. The subject group was comprised of 248 people (186 women – 75 %, and 62 men – 25 %). The average age of the subjects was 75.5±7.9. The brakdown of the subjects is as follows: 118 subjects (47.6 %) were between 65-74 years old, 91 subjects (36.7 %) were between 75-84 years old, 39 subjects (15.7 %) were 85+ years old. 140 subjects (56.5 %) were suffering from trauma. 144 subjects (58.1 %) had had a hip urgery, 77 subjects (31.0 %) had had a knee surgery and the rest had had other surgeries. 68 subjects (27.6 %) had received a general anesthesia whereas 178 subjects (72.4 %) had received regional anesthesia. 70 subjects (28.2 %) were at level ASA 2, 139 subjects (56.0 %) were at level ASA 3 and 39 subjects (15.7 %) were at level ASA 4. As a result, high risk group level ASA, old age, hip surgery, blood product transfusion during the procedure and the necessity of post-operatif intensive care have been determined the parameters effecting one year mortality. Although there has not been detected any statistically significant difference between the types of anesthesia and the mortality rate at cases, the need of intensive care and length of hospitalisation have been observed significantly higher at cases which had received general anesthesia than other antesthesia types. According to these findings, regional anesthesia techniques have been evaluated more advantageous comparing to general anesthesi although they don't have positive impact on surviving.