Bipolar bozuklukta intihar girişimi olan, intihar düşüncesi olan ve olmayan bireylerin sosyodemografik ve klinik özellikler açısından karşılaştırılması
Comparison of sociodemographic and clinical features of bipolar patients who have suicide attempt, suicide ideation and no suicide ideation and attempt
- Tez No: 460135
- Danışmanlar: DR. ARMAĞAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Bipolar bozuklukta intihar girişimi ve tamamlanmış intihar oldukça sık görülmektedir. Bu çalışmada intihar girişiminde bulunmuş, intihar düşüncesi olan ancak intihar girişim öyküsü olmayan ve intihar düşüncesi veya girişimi olmayan ve hastanede yatırılarak tedavisine karar verilen bipolar bozukluk hastalarının sosyodemografik ve klinik özellikleri arasında bir farklılık olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Yöntem: DSM IV-TR kriterlerine göre bipolar bozukluk tanısı alan ve hastaneye yatırılarak tedavisine karar verilen toplam 150 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların sosyodemografik ve klinik verileri gruplar arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Girişim grubunda yalnız yaşama, ailede intihar girişimi, antidepresan ile kayma, mevsimsel özellik, melankolik özellik, çocukluk çağı travması, toplam atak sayısı, depresif atak sayısı, hipomanik atak sayısı diğer iki gruba göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu. Şiddet içeren bir yöntemle intihar girişiminin erkeklerde kadınlara göre daha fazla olduğu görüldü. Girişim grubunun dürtüsellik toplam skorları, dikkatle ilişkili dürtüsellik ve tasarlanmamış dürtüsellik alt skor ortalamaları düşünce grubuna ve kontrol grubuna göre anlamlı yüksek bulundu. Motor dürtüsellik skor ortalamaları ise girişim grubunda düşünce grubuna göre anlamlı yüksek bulundu. Girişim grubunun umutsuzluk ölçeği skor ortalamaları düşünce grubuna, düşünce grubunun ise kontrol grubuna göre anlamlı yüksek bulundu. İntihar düşüncesi ve intihar niyeti ölçekleri ortalamaları girişim grubunda düşünce grubuna göre anlamlı yüksek bulundu. Sonuç: Bipolar Bozuklukta intihar girişimi ile ilgili çeşitli risk faktörleri tanımlanırken, intihar düşüncesi olan hastaları intihar girişiminde bulunan hastalardan ayırt etmek önem kazanmaktadır. Çalışmamızda intihar girişimi olan hastaların intihar düşüncesi olan hastalardan; yalnız yaşama, ailede intihar girişimi, antidepresan ile kayma, mevsimsel özellik, melankolik özellik, çocukluk çağı travması, toplam atak sayısı, depresif atak sayısı, hipomanik atak sayısı, artmış dürtüsellik toplam ve alt skorları ve artmış umutsuzluk, intihar düşüncesi ve intihar niyeti ölçekleri ile ayırt edilebildiğini tesbit ettik. İntihar düşüncesi olan hastaların intihar girişiminde bulunup bulunmayacağı değerlendirilirken yukarıdaki parametrelerin göz önünde bulundurulması önemli olacaktır.
Özet (Çeviri)
Aims: Suicide attempt and completed suicide is quite common in bipolar disorder. In this study we aimed to explore whether there is difference in terms of sociodemographic and clinical features in hospitalized bipolar patients who have suicide attempt, suicide ideation but no history of suicide attempt and no suicide ideation and attempt. Methods: we enrolled 150 hospitalized patients who have a diagnosis of bipolar disorder according to DSM IV-TR criteria. Sociodemographic and clinical features of patients were compared between groups. Results: Living alone, family history of suicide, switches with antidepressant, seasonal feature, melancholic feature, childhood trauma, total number of episodes, depressive and hypomanic episodes were statistically higher in suicide attempt group than the other groups. Suicide by a violent method was more common in men than the women. Impulsivity total scores, attentional and non-planning subscores were statistically higher in the attempter group than the other groups. Motor impulsivity subscores were higher in attempters than the ideation group. Suicide attempters had higher hopelessness scores than the ideation group, ideation group had higher hopelessness scores than the other group. Suicide ideation and suicide intention scores were higher in attempters than the ideation group. Conclusion: It is important to distinguish patients with suicidal ideation from those who attempt suicide while identifying various risk factors for suicide attempt in Bipolar Disorder. In our study we found that we can distinguish suicide attempters from suicide ideation group via living alone, family history of suicide, switches with antidepressant, seasonal features, melancholic features, childhood trauma, total number of episodes, number of depressive episodes and hypomanic episodes, increased total impulsivity scores and subscores, increased hopelessness, suicide ideation and suicide intention scale scores. It will be important to consider the above parameters when evaluating whether patients who have suicide ideation will attempt to suicide or not.