Non-valvuler paroksismal atriyal fibrozis hastalarında, yeni fibrozis markeri olan SST2 ile atrial remodelling ve nüks arasındaki ilişki
The relationship between in non-valvuler af patients , atrial remodelling and new fibrozis marker ST2 with rekurrence
- Tez No: 460139
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEVLÜT KOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Biz bu çalışmamızda nonvalvuler PAF hastalarında nüksü İle fibrozis belirteci olan sST2 arasındaki ilişkinin araştırılmasını planladık. Yöntemler : Paroksismal AF nedeniyle başvuran 100 hasta (47 erkek, 53 kadın ve yas ortalaması 55,1±10,8 yıl) prospektif olarak dahi edildi. İşlem öncesinde, sST2 ölçümü için kan örnekleri alındığında hastalar sinüs ritmindeydi. sST2 plazma düzeyleri ASPECT Reader cihazında (Critical Diagnostics, San Diego, CA, USA) ASPECT-PLUS kiti (Critical Diagnostics, San Diego, CA, USA) kullanılarak belirlendi. Yapılan bu ölçümlerin ölçüm aralığı 12.5–250 ng/mL idi. Bulgular: AF rekürensi 1 yıl içinde 22 hastada saptandı. Hastalar AF nüks olan ve olmayan iki gruba ayrılarak tüm parametreler karşılaştırıldı. Yaş, sigara, DM, HT sıklığı, ACEİ-ARB kullanımı, CHA2DS2-VASc ve HASBLED skoru, serum sST2 seviyesi, sol atriyum diyastol sonu çap, sol atriyum volüm ve volüm indeksinin AF nüks olması ile ilişkili olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to investigate the relationship between the recurrence of AF and fibrosis marker sST2 in patients with nonvalvular PAF. Methods: We prospectively included 100 consecutive patients with PAF diagnosis and scheduled for cryoballoon catheter ablation for atrial fibrillation (47 male, 53 female; mean age 55,1±10,8 years). In the pre-ablation period, patients were at sinus rhythm when blood samples for sST2 were taken. sST2 plasma levels were determined using the ASPECT-PLUS assay (Critical Diagnostics, San Diego, CA, USA) on ASPECT Reader device (Critical Diagnostics, San Diego, CA, USA). The measurement range of these measurements was 12.5-250 ng / mL. Results: AF recurrence was detected in 22 patients after 1 year. Patients were divided into two groups according to the AF recurrence. All parameters were compared between the two groups. Age, smoking history, DM, HT frequency, ACEI-ARB use, CHA2DS2VASc and HASBLEED score, serum sST2 level, LA end-diastolic diameter, LA volume and LA volume index were related to AF recurrence. In binary logistic regression analysis, sST2 was found to be only independent parameter for predicting AF recurrence (OR=1.085) (p=0.001). The cut-off value of sST2 obtained by ROC curve analysis was 30,6 ng/mL for prediction of AF recurrence (sensitivity: 77.3%, specificity: 79.5%).