Kardiyopulmoner ressusitasyonun etkinliğinin değerlendirilmesinde karotis doopler ultrasonografi ile kapnografinin karşılaştırılması
Comparison of carotid doppler ultrasonography and capnography in evaluating the effectiveness of cardiopulmonary resuscitation
  1. Tez No: 460140
  2. Yazar: GÖKHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET PARLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş ve Amaç: Kardiyopulmoner resüsitasyonun (KPR) etkinliğinin değerlendirilmesinde ETCO2 ölçümü klavuzlarda altın standart yöntem olarak kabul edilmektedir. Son çalışmalarda KPR etkinliğini göstermede karotis doopler ultrasonografi kullanımı yaygınlaşmıştır. Çalışmamızda KPR etkinliğinin değerlendirilmesinde karotis kan akımı ölçümünün ETCO2 ölçümü ile karşılaştırılarak, bu yöntemin kapnografiye alternatif yöntem olarak kullanılabilirliğini araştırdık. Materyal ve Metod: Bu çalışma, etik kurul onayı alındıktan sonra; İzmir Güney Bölgesi Kamu Hastaneler Birliği Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniğine non travmatik kardiyopulmoner arrest olarak getirilen veya acil serviste takipleri sırasında arrest gelişen 18-65 yaş arası 32 hasta dahil edilerek prospektif olarak yapıldı. Çalışmaya kardiyopulmoner resüsitasyonun ilk 5 siklusunda olan hastalar dahil edildi. Ölçülen siklusun 100. göğüs basısından sonraki ana karotis arter peak sistolik velocity (PSV), end diastolik velocity (EDV) ve zaman bağımlı ortalama akım hızı (MNV) değerleri ile end tidal karbondioksit değeri (ETCO2) ölçülerek kayıt altına alındı ve sonuçlar istatistiksel olarak analiz edildi. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması (54,5±12,3) olup, % 65,6'sı erkekti. Başvuru anında en sık rastalanan ritm asistoli %75.0 idi. Çalışmaya alınan hastaların %68,8 hastane dışı nontravmatik kardiyak arrestti. Hastaların KPR sırasında karotisten ölçülen ortalama değerleri sırasıyla PSV (67,1±17,3), EDV (16,3±4,5) ve MNV (25,5±8,1) olarak saptandı. Hastaların ETCO2 değerleri ortalaması (22,2±8,1) idi. Spontan dolaşıma dönüş (SDD) ve eksitus olanların karotis ölçüm değerleri olan PSV, EDV ve MNV ortalama değerleri karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı ilişki gözlenmedi. (p > 0.05) Ancak hastane içi ya da hastane dışı arrestler arasında hasta sonlanımı (SDD ve eksitus) açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı. (p < 0.05 ) Eksitus olanların ETCO2 değerleri ortalaması, SDD grubunun ETCO2 değerleri ortalamasından düşük saptandı.Bu da istatistiksel olarak anlamlı bulundu. (p < 0.05) Tüm hastaların ETCO2 değerleri ile PSV değerleri arasında pozitif yönde düşük düzeyde korelasyon, EDV ve MNV değerleri arasında pozitif yönde çok düşük düzeyde korelasyon saptanmakla birlikte bu korelasyonların istatistiksel olarak anlamlı değildi. (p> 0.05) Sonuç: Çalışmamızda PSV ile ETCO2 arasında düşük düzeyde korelasyon olduğunu bulduk. Etkin KPR ile normal sağlıklı bireylerdeki karotis kan akımına yakın sonuçlara ulaştık. Ancak bulgularımız KPR sırasında karotis kan akımı ölçüm sonuçlarının KPR etkinliğini göstermede ETCO2 kadar değerli olmadığını gösterdi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objectives: In the current guidelines, the end tidal CO2 measurement; for evaluating the effectiveness of cardiopulmonary resuscitation is considered to be gold standard. Recently, the use of ultrasound during cardiopulmonary resuscitation has become widespread. In this study, the evaluation of the effectiveness of cardiopulmonary resuscitation; ETCO2 measurement with carotid blood flow measurements were compared. We aimed availability of this method as an alternative method Materials and Methods: This study was carried out after the ethics committee approval. This study, Izmir Southern Association of Public Hospitals, Health Sciences University, Izmir Bozyaka Training and Research Hospital, Depertment of Emergency Medicine, was carried out. The study enrolled 32 patients between the ages of 18-65. The study was conducted prospectively. Measurements were made in the first 5 cycles cardiopulmonary resuscitation. measurements were performed after 1 minute cycle. Common carotid artery peak systolic velocity (PSV), end diastolic velocity (EDV), time-dependent average flow velocity (MNV) values and end tidal carbon dioxide value (ETCO2) were measured and recorded. The results were analyzed statistically. Results: The mean age of the patients (54.5 ± 12.3). 65.6% of patients were male. The most common initial rhythm was asystole (75.0%). 68.8% of cardiac arrest patients was out of hospital cardiac arrest patients. The average value measured from the carotid artery of patients during CPR; PSV (67.1 ± 17.3), EDV (16.3 ± 4.5) and MNV (25.5 ± 8.1). Mean ETCO2 values were 22.2 ± 8.1. Statistically significant differences were found in terms of cardiac arrest in-hospital patient or out-hospital patient (p 0.05).Positive correlation were found in all patients, between EDV values and MNV values, but at very low levels (p> 0.05). Conclusion :In our study, positive correlation were found in all patients, between mean ETCO2 values and PSV values. Effective CPR achieved close to carotid blood flow in normal healthy individuals. However, our findings showed that carotid artery blood flow measurement results to show the effectiveness of CPR is not as valuable as the end tidal CO2.