Kısa bağırsak oluşturulan ratlarda longitudinal gastrojejunostomi ameliyatının malabsorbsiyon üzerine olan etkilerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 460204
  2. Yazar: SİNAN ARICI
  3. Danışmanlar: DR. OSMAN BİLGİN GÜLÇİÇEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Kısa bağırsak sendromu (KBS) geniş intestinal rezeksiyonu takiben gelişen malabsorbsiyon ve buna bağlı olarak gelişen malnütrisyonla karekterize klinik bir durumudur. Tedavisinde kullanılan en önemli silah olan TPB bile teknik güçlükleri, ekonomik olmaması ve çeşitli komplikasyonları nedeniyle sınırsız uygulanabilecek bir tedavi yöntemi değildir. Amacımız, masif (%80) ince bağırsak rezeksiyonu yapılarak kısa bağırsak oluşturulan ratlarda yapılan longitudinal gastrojejunostominin histopatolojik ve biyokimyasal parametreler üzerindeki etkisi araştırmaktır. Çalışmamız hastanemiz bünyesindeki Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Deneysel Araştırma ve Beceri Geliştirme Merkezi'nde (BADABEM) gerçekleştirildi. Çalışmamızda ortalama ağırlıkları 190-260 (ortalama 220gr.) gram olan 24 adet erişkin Wistar Hannover sıçan kullanıldı. Her grupta 8 hayvan olacak şekilde 3 grup oluşturuldu. 1. Grup: Sham grubu, 2. Grup: Kısa bağırsak sendromu oluşturulan kontrol grubu, 3. Grup: Kısa bağırsak oluşturulup longitudinal jejunostomi oluşturulan grup. Her denek ameliyat öncesi ve 21. günde ağırlıkları ölçüldü ve kaydedildi. Postoperatif 21. günde relaparotomi yapıldı. Kardiyak ponksiyon yapılarak alınan kanda (4-5 cc) biyokimyasal parametreler (AST, ALT, kalsiyum, magnezyum, demir, albümin, glukagon like peptid- 2,vitamin-B12) bakıldı. Anastomoz hattı rezeke edildi, adaptasyon açısından intestinal metaplazi gelişimi histopatolojik değerlendirmeye alındı. Yaptığımız bu deneysel çalışmada antiperistaltik, longitudinal gastrojejunostomi ile KBS oluşturulmuş ratlarda kilo kaybı daha az, GLP-2 değeri daha yüksek ölçülmüş olup KBS 'nda umut vericidir. Bu bakımdan bizim çalışmamız pilot bir çalışma olma özelliğindedir. Çalışmamızın ileri klinik çalışmalarla desteklenmesi gerekir.
Özet (Çeviri)
Short Bowel Syndrome (SBS); is a clinical disorder characterized with malabsorption and malnutrition due to the surgical removal of a large portion of the small intestine. Even Total Parenteral Nutrition (TPN), which is the most effective procedure used in treatment, is not a treatment method that can be applied unlimitedly due to technical difficulties, economic reasons and various complications. Our aim is to examine the effects of longitudinal gastrojejunostomy on histopathological and biochemical parameters in rats with massive (80%) small bowel resection. Our experiment was carried out in Bağcılar Training and Research Hospital Experimental Research and Skill Development Center (BADABEM), which is placed in our hospital. In our study, 24 adult Wistar Hannover rats, weighing 190-260 grams (average 220gr.) were used. Animals were seperated equally in 3 different groups. Group 1: Sham group. Group 2: Control group, which short bowel performed in rats. Group 3: Experiment group. In this group, we performed longitudinal gastrojejunostomy in rats with short bowel. Each rat was weighed and recorded preoperatively and on 21st day. Relaparotomy was performed for all rats on the postoperative 21st day. Biochemical parameters (AST, ALT, calcium, magnesium, iron, albumin, glucagon like peptide-2, vitamin-B12) were measured in blood samples which were taken with cardiac puncture (4-5 cc). Anastomosis line of rats were resected and made histopathologic evaluation of intestinal metaplasia for adaptation. In this experimental study we evaluated that weight loss was less and GLP-2 levels were significantly higher in rats with SBS with antiperistaltic, longitudinal gastrojejunostomy. When these outcomes assessed, our experiment is encourageing for SBS. In this respect, our experiment is a pilot study and needs to be supported by further clinical trials.