Eklem içi uzanım gösteren radius alt uç kırıkları tedavisinde volar plak ile osteosentezin fonksiyonel sonuçları
  1. Tez No: 460203
  2. Yazar: HÜSEYİN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: UZMAN İBRAHİM SUNGUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Her toplumda sık rastlanması ve tedavi sonuçlarının kişinin günlük işlevsel fonksiyonlarını yakından ilgilendirmesi nedeni ile radius distal uç kırıklarının tanısı ve tedavisi önemlidir. Çalışmamızda radius alt uç eklem içi kırıkları tedavisinde volar plak ile osteosentezin fonksiyonel sonuçları sunulacaktır. Ocak 2008-Aralık 2014 tarihleri arasında Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde tek taraflı eklem içi uzanım gösteren radius alt uç kırığı (AO tip B ve C kırıklar) nedeniyle volar plak ile osteosentez uygulanmış,18 yaş üstü, en az 12 ay takipli olan hastalar hastane arşivinden taranarak; dosyası eksiksiz olan, son kontrollerine gelen 36 hasta çalışmaya dahil edildi. Radyolojik ve fonksiyonel skorların oluş mekanizması ve kırık sınıflamasına göre incelediğimizde; AO sınıflaması B ve C olan hastalar arasında radyolojik ve fonksiyonel skorlarda istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı ; ancak yüksek enerjili ile kırık oluşmuş hastaların düşük enerji ile kırık oluşan hastalara göre fleksiyon, pronasyon, supinasyon, radial deviasyon ortalaması istatistiksel olarak anlamlı düşüktü (p=0,026 p=0,017 p=0,018 p=0,045). Çalışmamızda 36 radius distal uç kırıklı hastada son yıllarda yaygın olarak kullandığımız radius volar kilitli plaklar ile özellikle tedavisi sorunlu olan eklem içine uzanım gösteren kırıklarda başarılı sonuçlar elde edildiğini gördük. Eklem içi uzanım gösteren distal radius kırıklarında başarılı sonuç elde edebilmek için, kırığın iyi değerlendirilmesi ve eklem bütünlüğünün tama yakın restorasyonunu sağlayacak tedavi yönteminin uygulanması gerektiğine inanıyoruz. Operasyon sırasında mutlaka grafi kontrolü yapılmalı, plak yerleşimi ve vida boylarına özellikle dikkat edilmeli, çok iyi bir anatomik restorasyona rağmen komplikasyon geliştiği takdirde fonksiyonel sonuçlarımızın bozulacağını aklımızda tutmalıyız.
Özet (Çeviri)
Diagnosis and treatment of distal radius fractures is important, because the results of treatment are closely related to the daily functions of the patients. In our study, we will examine our functional results of osteosynthesis with volar plate in the treatment of intraarticular fractures of distal radius. Between January 2008 and December 2014, patients who were performed osteosynthesis with volar plate for unilateral intra-articular fracture of the distal radius (AO type B and C fractures) in the Haseki Training and Research Hospital Orthopedics and Traumatology Clinic; were scanned from the hospital archive; 36 patients who had completed the final check-up were included in the study. When we investigated the results according to fracture classification and the mechanism of fracture; there was no statistically significant difference between the patients with AO classification B and C in radiological and functional scores. However, the patients who had fractures with high energies had a statistically significantly lower mean of flexion, pronation, supination, radial deviation compared to patients with low energy fracture(p=0,026 p=0,017 p=0,018 p=0,045). In our study, we have good results in the treatment intraarticular distal radius fractures with volar plate operation. We believe that to achieve successful results in intra-articular distal radius fractures, a good evaluation of the fracture and a treatment method that provides restoration of joint line is necessary. During the operation, pay attention to the plate position and the screw lengths by the help of intraoperative floroscopy. We must keep in mind that functional outcome will affect if a complication develops despite a very good anatomic restoration.