Acil serviste RIPASA, AIR ve ALVARADO skorlama sistemlerinin akut apandisit tanısındaki değerliliklerinin karşılaştırılması
Comparison of values of acute appendicitis in RIPASA, AIR and ALVARADO scoring systems in emergency room
  1. Tez No: 460206
  2. Yazar: ROHAT AK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE ECMEL ONUR, UZMAN EBRU ÜNAL AKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Akut apandisit (AA) sık görülen cerrahi bir acildir. Tanıyı kesinleştirmek için geçen süre uzadıkça perforasyon ve buna sekonder sepsis gibi komplikasyon riski artabilirken, bu durum morbidite ve mortalitede artışa neden olur. Çalışmamızdaki primer amacımız acil servise sağ alt kadran ağrısı ile başvuran hastalarda Alvarado, AIR ve RIPASA skorlarının akut apandisit tanısı koymadaki klinik yeterliliklerini karşılaştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEMLER : Çalışmamız Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Ocak 2016-Temmuz 2016 tarihleri arasında prospektif ve gözlemsel olarak yapılmıştır. Çalışma evrenini sorumlu araştırmacıların görevli olduğu günlerde sağ alt kadran ağrısı şikayeti ile acil servise başvuran 18 yaş üstü tüm hastalar oluşturmuştur. Çalışmaya dahil edilen tüm hastalar için önceden oluşturulmuş anamnez, fizik muayene ve laboratuar parametrelerinden oluşan hasta takip formu doldurulmuştur. Hastaların takipleri ise bilgisayar tabanlı hastane kayıt sistemi ve telefon yolu ile sağlanmıştır. BULGULAR : Çalışmamıza 232 hasta dahil edilmiş olup bunların 14'ü veri eksikliği gibi nedenlerle çalışma dışı bırakıldığından 218 hasta ile çalışma tamamlanmıştır. Bu hastaların 114'ü AA nedeniyle opere edilmiş olup bunların 107'si histopatolojik olarak AA tanısı almıştır. Son tanısı AA olan olgularda RIPASA, AIR ve Alvarado skor sistemlerinin tanı koyabilme gücü ROC eğrisi analiziyle belirlenmiştir. RIPASA skorunun 0,88 doğruluk ile en değerli skor olduğu, bunu takiben sırasıyla AIR (ROCEAA=0,79) ve Alvarado (ROCEAA=0,71) skorlarının geldiği belirlenmiştir. SONUÇ : Çalışmamızda acil servise sağ alt kadran ağrısı ile başvuran hastalarda AIR, Alvarado ve RIPASA skorlarının tanı koymadaki etkinliklerini araştırdık. Akut apandisit tanısında RIPASA skorunun doğruluğu diğer skorlara göre daha yüksek saptanmıştır. RIPASA skorunun 7 puan eşik değerinden kesilmesi, acil servise sağ alt kadran ağrısı ile başvuran hastalarda AA ekartasyon gücünü arttıran pratik, non-invazif, hızlı bir tanısal metod sunmaktadır. Çalışmamızda AA hastalarında istatistiksel olarak yüksek saptanan erkek cinsiyet, Rovsing, defans, rebound hassasiyet, parmak-topuk testi, negatif idrar tetkiki gibi parametrelerin gelecek çalışmalar için yol gösterici olabileceğine inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INTRODUCTION : Acute appendicitis (AA) is a common surgical emergency. As the time to confirm the diagnosis is prolonged, the risk of complications such as perforation and sepsis may increase, leading to increased morbidity and mortality. Our primary goal in the study was to compare the clinical adequacy of the Alvarado, AIR, and RIPASA scores in patients with acute appendicitis in emergency patients with right lower quadrant pain. METHODS : Our study was carried out at Fatih Sultan Mehmet Training and Research Hospital between January 2016 and July 2016 as a prospective and observational. The study consisted of all patients over the age of 18 who applied to the emergency department with a complaint of right lower quadrant pain on days when responsible researchers were in charge. For all patients included in the study, a patient follow up form consisting of a preestablished history, physical examination and laboratory parameters was filled. The follow-up of patients is provided with a computer-based system of hospital records and the phone. RESULTS : The study was completed with 218 patients, of whom 232 were included and 14 of whom were excluded from the study due to data incompleteness. 114 of these patients were operated on because of AA, of which 107 were histopathologically diagnosed with AA. RIPASA, AIR, and Alvarado score systems were identified by ROC curve analysis in the diagnosis of AA. It was determined that RIPASA score was the most valuable score with 0,88 accuracy followed by AIR (ROCEAA = 0,79) and Alvarado (ROCEAA = 0,71) scores, respectively. CONCLUSION : In our study, we investigated the diagnostic efficacy of AIR, Alvarado and RIPASA scores in patients presenting with an emergency center right lower quadrant pain. The accuracy of RIPASA score was higher in acute appendicitis than in other scores. The cut-off of the RIPASA score from a 7-point threshold provides a practical, non-invasive, rapid diagnostic method that increases AA excretion power in patients presenting with an emergency room right lower quadrant pain. We believe that parameters such as male gender, Rovsing, defence, rebound tenderness, heel drop test, negative urine test, which are statistically high in AA patients in our study, may be a guide for future studies.