Miyop olgularda peripapiller retina sinir lifi tabakası kalınlığı, optik sinir başı parametreleri, ganglion hücre kompleksi ve santral makula kalınlığının miyopi derecesi ile ilişkisinin ve yumuşak kontakt lens ile değişiminin analizi
Analysis of relationship between peripapillary retinal nerve fiber layer thickness, optic nerve head parameters, ganglion cell complex, central macular thickness and myopia degree and change with soft contact lens in myopia cases
  1. Tez No: 460219
  2. Yazar: MENEKŞE BİNZET
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY KÜSBECİ, DOÇ. DR. MEHMET ÖZGÜR ZENGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Miyop olgularda OKT kullanılarak ölçülen peripapiller retina sinir lifi tabakası (RSLT) kalınlığı, optik sinir başı (OSB) parametreleri, ganglion hücre kompleksi (GHK) ve santral makula kalınlığının (SMK) aksiyel uzunluk (AU) ve sferik eşdeğer (SE) ile ilişkisini ve bu ölçümlerin yumuşak kontakt lens (KL) ile değişimini değerlendirmek. Gereç ve yöntem: Çalışmada 115 olgunun 115 gözü prospektif olarak değerlendirildi. Olgular sferik eşdeğere göre dört gruba ayrıldı. Birinci grup emetrop olguların dahil edildiği kontrol grubu olup, kırma kusuru -0.50 ile 0.50 D arasında değişmekteydi. İkinci grup -0.75 ile -3.0 D arasında kırma kusuru olan, üçüncü grup -3.0 ile -6.0 D arasında kırma kusuru olan, dördüncü grup ise ≥-6.0 D kırma kusuru olan olgulardan oluşturuldu. Tüm olgulara Goldmann aplanasyon tonometresiyle göz içi basıncı (GİB) ölçümünü içeren rutin oftalmolojik muayenenin yanı sıra optik biyometri (İOL Master, Carl Zeiss Meditec) ile aksiyel uzunluk (AU) ve ön kamara derinliği (ÖKD), Cirrus HD-OKT ile RSLT, OSB, GHK ve SMK ölçümü yapıldı. Miyop olgularda yumuşak kontakt lens (KL) ile OKT ölçümleri tekrarlandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evalute relationship between peripapillary retinal nerve fiber layer (RNFL) thickness, optic nerve head (ONH) parameters, ganglion cell complex (GCC), central macular thickness (CMT) measured by OCT and axial length (AL) and spherical equivalent (SE) and change of these measurements with soft contact lens (CL) in myopia cases. Material and method: One hundred fifteen eyes of 115 cases were evaluated prospectively in the study. The cases were divided into four groups according to spherical equivalent. The first group was the control group which emmetropic cases were included and the refractive error ranged from -0.50 to 0.50 D. The second group was consisted of cases with refractive error between -0.75 and -3.0 D, the third group with refractive error between -3.0 and -6.0 D, and the fourth group with refractive error ≥-6.0 D. Routine ophthalmologic examination including intraocular pressure (IOP) measurement with Goldmann applanation tonometer as well as axial length (AL) and anterior chamber depth (ACD) with optic biometry (IOL Master, Carl Zeiss Meditec), RNFL, GCC, ONH and CMT measurements with Cirrus HD-OCT were performed to all cases. OCT measurements were repeated with soft contact lens (CL) in myopia cases.