Psoriasis hastalarında serum anti-modifiye sitrüline vimentin antikor düzeyleri
Anti-mutated citrullinated vimentin antibody levels in psoriasis patients
- Tez No: 460220
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA PELİN KARTAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Psoriasis, genetik yatkınlık zemininde, çeşitli tetikleyici faktörler sonucu gelişen eritemli, skuamlı lezyonlar ile karakterize kronik inflamatuvar bir hastalıktır. PsA ise eklem destrüksiyonu ile giden, genellikle romatoid faktörün negatif olduğu, psoriasis ile ilişkili inflamatuar bir artrittir. Sitrülinlenmiş protein/peptitlere karşı oluşan antikorlar (ACPA) ve bunlardan biri olan anti-MCV, RA için geliştirilmiş yeni bir biyomarkırdır. ACPA' ların RA için spesifik ve sensitif belirteçler olduğu gösterilmiş, anti-MCV düzeyleri de başta RA olmak üzere çeşitli artritlerde yüksek olabileceği bildirilmiştir. PsA'da da anti-MCV yüksekliğini gösteren az sayıda çalışma bulunmaktadır ancak etiopatogenetik ve histopatolojik olarak benzer bulgular gösteren ve birbiri ile yakın ilişkili hastalıklar olan psoriasis ve PsA'da anti-MCV düzeyinin çalışıldığı sadece bir çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı psoriasis ve PsA patogenezinde anti-MCV antikorlarının rolünü araştırmaktı. 28 psoriasis, 21 PsA hastası ve 28 sağlıklı kontrolde serum anti-MCV titreleri ELISA yöntemi ile ölçüldü. Psoriasis ve PsA'daki anti-MCV düzeyleri kontrol grubu ile karşılaştırıldı ve hasta grubunda anti-MCV seviyelerinin hastalık süresi ve şiddetleri, tedavi modaliteleri ve tırnak tutulumu ile ilişkisi değerlendirildi. PsA'li hastalarda anti-MCV düzeyleri psoriasis grubundan anlamlı olarak yüksekti. PsA grubunda anti-MCV düzeyi istatistiksel olarak anlamlı düzeyde olmamakla birlikte kontrol grubundan yüksekti. Eklem ve deri hastalığının süresi, şiddeti, tırnak tutulumu, tedavi alma durumu ile anti-MCV düzeyleri arasında anlamlı ilişki saptanmadı. Sonuçlarımız anti-MCV antikorlarının özellikle PsA patogenezinde rolü olabileceğini destekler niteliktedir. Ancak hastalık süresi, şiddeti ve uygulanan tedaviler ile ilişkili olmadığı görülmektedir. Psoriasis ve PsA patogenezinde anti-MCV antikorunun yeri ve klinik öneminin ortaya konabilmesi için yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Psoriasis is a chronic inflammatory disease that characterized by erythematous and squamaous lesions. Psoriasis is seen by various triggering factors in patients with genetic predisposition. On the other hand, PsA is a joint-destructive psoriasis-related inflammatory arthritis which has generally negative rhematoid factor. Being one of the antibodies against citrullinated proteins/peptides (ACPA), anti-MCV is a novel biomarker for RA. ACPAs are sensitive and specific markers for RA. Additionally, high anti-MCV levels were detected in some arthritis related diseases. There are limited reports about ACPAs in patients with PsA. To our knowledge, only one study has examined anti-MCV antibodies in psoriasis which has similar etiopathogenetic and histological findings with PsA. The aim of this study was to investigate the role of anti-MCV antibodies in psoriasis and PsA pathogenesis. Serum anti-MCV levels were measured in 28 patients with psoriasis, 21 patients with PsA and, in 28 healthy controls by ELISA method. The anti-MCV antibody levels of patients with psoriasis and PsA were compared with control group. The correlations of the serum autoantibody levels with parameters of disease duration, psoriasis/arthritis severity, treatment courses and nail involvement were examined in patient with psoriasis and PsA. Anti-MCV levels were significantly higher in patients with PsA than patients with psoriasis. Although it was statistically not significant, anti-MCV levels were higher in patients with PsA when compared with control group. There was no significant relation betweeen disease duration, severity of both joint and skin involvements, nail involvement, treatment situation and anti-MCV levels. Therefore, our results might only show a role of ACPAs in pathogenesis of PsA, if there is any, but not in psoriasis. But it is seen that anti-MCV antibodies are not related with the disease duration, severity or treatment modalities. Future researchs are needed to show the definite role of anti-MCV in pathogenesis of psoriasis and PsA and clinical importance of this marker.