Megakaset prostat rezeksiyonlarında ekstraprostatik yayılım, pozitif cerrahi sınır ve tümör volümünün biyokimyasal nüks (serum PSA değeri) ile ilişkisi
Relation of the biochemical recurrence(serum PSA value) with the extraprostatic extention, positive surgical margin status and the tumor volume in whole mount prostate resections
  1. Tez No: 460233
  2. Yazar: BURCU ONOMAY ÇELİK
  3. Danışmanlar: UZMAN GÜLİSTAN GÜMRÜKÇÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
AMAÇ: Prostat kanseri dünya çapında en sık ikinci malignite olup, erkeklerde beşinci en sık ölüme sebebidir. Çalışmamızda radikal prostatektomi uygulanan hastalarda ekstra prostatik yayılım, cerrahi sınır pozitifliği ve tümör volümü gibi prognostik parametrelerin biyokimyasal nüks ile ilişkisini incelemek ve bu şekilde ek tedavi gerekebilecek hastaların belirlenmesinde etkili olabilecek eşik değerleri belirlemek amaçlanmıştır. YÖNTEM: Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi patoloji arşivinden 2010-2013 tarihleri arasında, ardışık olarak, mega bloklarına ve lamlarına ulaşılabilen, neoadjuvan tedavi almamış radikal prostatektomi vakaları çalışmaya dahil edildi. Bu vakalarda ekstra prostatik yayılım ve pozitif cerrahi sınırın yaygınlığı ölçüldü, ayrıca tüm vakaların tümör volümleri ve yüzdeleri hesaplandı. BULGULAR: Toplam 87 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışmamızda ekstra prostatik yayılım izlenen olgulardan >3 mm radial uzunluğu olanların biyokimyasal nüks görülme oranlarında anlamlı yükseklik izlenmektedir (p0.05) ve pozitif cerrahi sınırdaki tümörün Gleason derecesi (p>0.05) ile biyokimyasal nüks arasında anlamlı ilişki izlenmedi.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVES: Prostatic adenocarcinoma is the second most common malignancy worldwide. In this study, we aimed to compare biochemical recurrence status with the prognostic factors such as extraprostatic extension, positive surgical margins and the tumor volume to identify patients who may need further treatment. METHODS: A retrospective search was conducted for radical prostatectomy specimens in Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital pathology archives, between 2010 and 2013. All the cases who did not receive neoadjuvant chemotherapy, and wholemount blocks/slides were available were included in the study cohort. Extent of extraprostatic extention and positive surgical margins measured and tumor volume calculated in all patients. RESULTS: A total number of 87 patients comprised the study cohort. In patients with extraprostatic extention, biochemical recurrence rate was significantly higher in patients who had a radial length of extraprostatic extension >3mm (p 0.05).