Meme kanserinde agresif davranış özelliği gösteren mikropapiller komponentin önemi; mikropapiller komponent içeren invaziv duktal karsinomlar ile invaziv duktal karsinom, nst grupları arasında kök hücre belirteçleri olan cd133 ve aldh1'in ekspresyonunun prognostik-prediktif değeri ve önemi
The importance of aggresive micropapillary component in breast carcinoma. stem cell markers cd133 and aldh1 expressions prognostic-predictive value in invasive ductal carcinoma with micropapillary component and invasive ductal carcinoma, NTS groups.
  1. Tez No: 460241
  2. Yazar: YAZGI KÖY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT SEZA TETİKKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Çalışmamızda, günümüzde oldukça sık görülen kanserlerden biri olan meme karsinomlarının invaziv duktal karsinom, NST ile mikropapiller komponent içeren invaziv duktal karsinom tiplerinde kök hücre belirteçleri olan ALDH1 ve CD133 ekspresyon profilleri ile tümörlerin kliniko-patolojik prognostik parametreleri arasındaki ilişki ve mikropapiller komponentin önemi araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Patoloji laboratuarımıza 2010- 2016 yılları arasında invaziv meme karsinomu tanısı nedeniyle gelen rezeksiyon materyellerinde invaziv duktal karsinom, NST ve mikropapiller komponent içeren invaziv duktal karsinom tanısı alan 105 vaka çalışmaya dahil edildi. Mikropapiller komponent içeren invaziv duktal karsinomlar immünhistokimyasal olarak grupların çevresindeki membranöz EMA pozitifliği paternine bakılarak seçildi.Tümörü en iyi şekilde temsil eden bloklaraimmünhistokimyasal olarak ALDH1 ve CD133 antikorları uygulandı.İmmünhistokimyasal boyama Ventana BenchMark XT modelli cihazda multimer teknolojiye dayalı XT DAB V3 protokolüyle otomatik olarak yapıldı. Immünhistokimyasal boyamada ALDH1 ve CD133 için tümör hücrelerinde boyanma Ģiddeti 0 ile +3 arasında kategorize edildi. Boyanma olmaması 0, +1 şiddetinde boyanma olması zayıf, +2 şiddette boyanma olması orta, +3 şiddetinde boyanma olması kuvvetli boyanma olarak değerlendirildi. İstatistiksel değerlendirmede tümör hücrelerindeki +2 ve +3 şiddetindeki boyanma pozitif; 0 ve +1 şiddetindeki boyanma negatif olarak kabul edildi. Peritümöral alanda ve intratümöral alanda bulunan stromal hücrelerde ALDH1 ile %10'dan fazla hücrede boyanma olması pozitif; boyanma olmaması negatif olarak kabul edildi. İstatistiksel analizler NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 Statistical Software (Utah, USA) paket programı ile yapılmıĢtır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel metotların (ortalama,standart sapma) yanı sıra çoklu gruplar arası karşılaştırmalarda Kruskal Wallis testi, alt grup karşılaştırmalarında Dunn's çoklu karşılaştırma testi, ikili grupların karşılaştırmasında Mann-Whitney-U testi , nitel verilerin karşılaştırmalarında ki-kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Background: This study aims to evaluate stem cell markers CD133 and ALDH1 in invasive ductal carcinomas, NST and invasive ductal carcinomas with micropapillary component to define the relationship between diagnostic value and clinicopathological parameters. Matherial-Methods: A total of 105 cases, diagnosed as invasive ductal carcinoma, NST type and invasive ductal carcinoma with micropapillary type in our pathology department between from 2010-2016 were included in the study. Immunohistochemical staining was performed for CD133 and ALDH1 using standart techniques. All statistical analysis was performed using the statistical software package of Number Cruncher Statistical System (NCSS, 2007, Utah, USA). All values were expressed as the mean±SD. Independent-Samples T-Test was used in order to compare the groups. The quantitative data were compared by using Chi-squared test, Fisher's exact test and Odds Ratio (OR).