Prostat kanserli hastaların transrektal ultrasonografi eşliğinde biyopsi ve ameliyat sonrası patolojilerinin karşılaştırılmasında prostat hacminin gleason skoru ve evre değişimine etkisi
Prostate volume effect on upgrading and upstaging in prostate cancer
- Tez No: 460240
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL FEHMİ NARTER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
AMAÇ Bu çalışmanın amacı, prostat iğne biyopsisi ile radikal prostatektomi spesmenleri arasında ortaya çıkan derece yükselmesi ve klinik evre ile patolojik evre arasında görülebilen evre artışı üzerine, prostat hacminin etkisini incelemektir. GEREÇ VE YÖNTEM 2011-2016 yılları arasında kliniğimizde radikal prostatektomi operasyonu yapılmış olan 251 hasta retrospektif olarak incelendi. Dışlamalar sonrasında kalan 233 hasta çalışmaya dahil edildi. Derece yükselmesi üzerine prostat hacminin etkisini incelemek amacıyla hastalar, radikal prostatektomi patolojisinde, iğne biyopsisi patolojindeki gleason skoruna göre artış görülenler ve görülmeyenler olarak iki gruba ayrılarak hastalar transabdominal ultrasonografiye göre prostat hacmi 30 ml veya altında olanlar (n=63), 30-60 ml arasında olanlar (n=103) ve 60 ml'den büyük olanlar (n=67) şeklinde kategorize edildikten sonra gruplar arasındaki prostat hacimleri karşılaştırıldı. Prostat hacminin, evre artışı üzerine olan etkisini değerlendirmek amacıyla ise klinik evresine göre patolojik evresinde artış görülenler ve görülmeyenler olarak iki grup oluşturulup hastalar prostat hacimlerine göre aynı şekilde kategorize edildikten sonra, gruplar arasındaki prostat volümleri karşılaştırıldı. BULGULAR Çalışmaya dahil edilen 233 hastanın 97 (%41.6)'sinde derece yükselmesi izlenirken, 45 hastada (%19.3) evre artışı görüldü.
Özet (Çeviri)
PURPOSE The aim of this study is to investigate the prostate volume effect on gleason score upgrading between prostate needle biopsies and radical prostatectomy pathologies and also volume effect on upstaging, between clinical and patological stages. MATERİAL and METHODS We retrospectively analyzed the medical records of 251 patients, who underwent radical prostatectomy at our hospital between 2011-2016. Two hundred thirty three patients werw included in this study according to inclusion criteria. Patients were divided into gleason score upgrading (GS upgrading) or not. Prostate volume was categorized as 30 ml or less (n=63), 30 to 60 ml (n=103) and greater than 60 ml (n=67). After that, prostate volumes were compared between the groups. For the assessment of the prostate volume effect on upstaging, patients were divided into two groups upstaging or not. Patients were categorized according to the prostate volumes and compared between upstaging and non-upstaging groups. RESULTS Our retrospective analyze showed upgrading in 97 patients (%41.6) and upstaging in 45 patients (%19.3). There was no significant effect of prostat volume between upgrading and non-upgrading groups. Although, surgical margin positivity, extracapsuler and seminal vesicule invasion, perineural- vascular invasion and presence of Prostatic Intraepithelial Neoplasia (PIN) were significantly higher in GS upgrading group (p< 0.05). Furthermore, in this study, there was no significant effect of prostate volume on upstaging. CONCLUSION Gleason score upgrading is possible between prostate needle biopsies and radical prostatectomy specimen pathologies, also upstaging between clinical and pathological stages is possible. In both situations, patients are classified in lower risk groups. Incorrect classification of the lower risk patients causes unsuitable treatment options such as active surveillance (AS) and minimally invazive treatments to be recommended. Therefore, it is important to determine the predictive factors that effect GS upgrading and upstaging. In our study, we found no statistically significant effect of prostate volume on GS upgrading and upstaging.