Fungal enfeksiyon saptanan ya da preemptif antifungal tedavi başlanan hematolojik maligniteli hastalarda fungal enfeksiyon sıklığı; IG G, IG A ve IG m ile lenfosit düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between frequency of fungal infections and IG G, IG A, IG m levels and lymphocyte counts in patients with hematologic malignancy in whom fungal infections detected or preemptive antifungal treatment started
- Tez No: 460284
- Danışmanlar: UZMAN MEHMET EMİN PİŞKİNPAŞA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
gelişmesiyle hematolojik malignitelerin sıklığının giderek arttığı görülmektedir. Hematolojik maligniteli hasta gruplarında immünsupresyon, gelişen tedavi stratejileri ve artan hastane takiplerinin bir sonucu olarak enfeksiyonlar oldukça sık görülmektedir. Bu enfeksiyonlardan fungal etkenlerden kaynaklananlar sık görülmese de yönetimi güç, mortalitesi ve morbiditesi oldukça yüksektir. Çalışmamız dahilinde de tanısı ve tedavisi pek de kolay olmayan bu grupta olası risk faktörlerini bilmek ve değiştirilebilir olanlar için önlemler almak adına, bu zorlukların yönetimi hakkında yol gösterici olabilecek yeni bilgiler öğrenilmesi planlanmaktadır. Yöntem: Çalışmaya, İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Nisan 2015 ile Ocak 2017 tarihleri arasında hematoloji ve dahiliye kliniklerinde yatan hematolojik maligniteli, fungal enfeksiyon delilleri olan ( antibakteriyel antibiyoterapiye yanıt vermeyen ateş, galaktomannan pozitifliği, BT (Bilgisayarlı Tomografi) ve HRCT'de (High Resolution Computed Tomography) nodüler, asinodüler nodüler infiltratlar ve buzlu cam opasiteler, kültür pozitifliği) ve olmayan hastalarda eş zamanlı; tam kan sayımı parametreleri ( WBC, Nötrofil, Lenfosit) ile serum galaktomannan, IgG, IgA, IgM düzeyleri bakılan ve akciğer görütülemeleri yapılan hastalar dahil edildi. Bakteriyel ve/veya viral enfeksiyon kanıtları olan hastalar (alınan kültürlerde bakteriyel üreme, antibakteriyel antibiyotiklere 72 saatte verilen klinik cevap, semptomatik tedaviye klinik yanıt) çalışmaya dahil edilmedi. Rektospektif olarak dizayn edilen çalışmamıza 22 kişilik vaka ve 22 kişilik kontrol grubu oluşturularak toplamda 44 hasta alındı. Bulgular: Çalışmaya yaş ortalamaları 48±17 yıl olan 17 kadın, 27 erkek (E/K=1,58) toplam 44 kişi dahil edildi. Boy ortalamaları 167±9 cm, ağırlık ortalamaları 69±10 kg olarak saptandı. Hastalar BMI'larına(body mass index) göre değerlendirildiğinde %45,5'i (n=20) normal kilolu, %45,5'i (n=20) aşırı kilolu, %9,1'i (n=4) obezdi. AML, hasta gruplarında %47,7 (n=21) ile en sık tanı idi. Vaka grubunda IgG değeri kontrol grubundan anlamlı olarak (p=0,044) daha düşük saptandı. WBC, nötrofil, lenfosit, IgA, IgM düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı. Çok değişkenli lojistik regresyon analizinde galaktomannanın 1,4 kat (p=0,017), HRCT'nin ise 7,2 kat (p=0,00) risk artışına sebep olduğunu ve vaka grubunu ayırmada anlamlı- bağımsız etkinliği olduğunu bulundu. Sonuç: Çalışmamız sonucunda IgG düşüklüğü olan hematolojik maligniteli hastalarda fungal enfeksiyon gelişme riskinin IgG düzeyleri normal olan hasta popülasyonuna göre daha fazla olduğu ve bu konuda klinisyenin alert olması gerektiği; ayrıca tipik HRCT bulgularının, yüksek galaktomannan düzeylerine göre pulmoner aspergillozis riskini daha fazla arttırdığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: It is obviously seen that the frequency of hematologic malignancies increase due to both genetic and environmental factors and improvement in the diagnostic tools. Infections are more prevelent among patients who have hematologic malignancies as a result of immunosupression, improvement in the treatment strategies and hospitalizations. Among these infections, fungal infections are more difficult to manage and have more mortality and morbidity rate althought are seen less frequent. In our study, it is planned to learn more about and how we can take precautions againts the changeable risk factors of which diagnosis and treatment are usually not simple. Method: Patients were chosen from the internal medicine and hematology clinics of The İstanbul Training and Research Hospital who were hospitalized between 2015 of April to 2017 of January, had hematologic malignancies and had some evidence of fungal infections (fever that were not resolved in spite of antibacterial antibiotics; galactomannan positivity; nodular, acinonodular infiltrations and ground glass opacities on CTs or HRCTs; positivite results in cultures) and did not have of these. Concurrent assesment of CBC parameters (WBCs, neutrophil and lymphocyte count), serum galactomannan, IgG, IgA, IgM levels were done and lung imaging were taken in these patients. In our retrospective study, 22 patient case group and 22 patient control group are made and a total of 44 patients are enrolled in the study. Findings: Seventeen female, 27 male, total of 44 patients (M/F=1,58) with median age 48±17 were enrolled to our study. Median height was 167±9 cm and median weight was 69±10 kg. While the patients were evaluated according to their body mass index (BMI), it was found that 45,5% (n=20) patients were normal, 45,5% (n=20) patient were over weight and 9,1 % (n=9) patients were obese. AML was the leading diagnosis (47,7%, n=21) among the patient groups. It is found that IgG values were significatly low in case group than in control group (p=0,044). There was no statistically significant correlation between the two groups in the WBC, neutrophil and lymphocyte counts and IgA and IgM levels. In multivariate logistic regression analysis it is found that increased galactomannan levels were associated 1,4 times and typical HRCT findings were 7,2 times risk increment and they had an independent effect on differentiating of the groups. Conclusion: It could be concluded that the risk of having fungal infections in patients with hematologic malignancies and low IgG levels is more than those who have normal IgG levels and clinicians should be alert on this complication. Furthermore typical HRCT findings and raised galactomannan levels increase the risk of pulmonary aspergillosis.