Çocuk acil servisine gövde travması ile başvuran hastalarda travmanın şiddetini etkileyen faktörler
The factors affecting trauma severity in children with torso trauma admitted to the emergency department
  1. Tez No: 460287
  2. Yazar: ENES TAŞTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ANIL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çocuk acil servisine gövde travması ile başvuran hastalarda travmanın şiddetini etkileyen faktörler Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği / Uzmanlık Tezi / İZMİR-2017 Çocukluk çağında gövde travması, kafa travmasından sonra ikinci en sık ölümcül travma nedenidir. Bu çalışmada, gövdeye yüksek enerjili travma nedeniyle acil servise başvuran çocuk hastalarda, ciddi yaralanma belirteçlerinin saptanması amaçlanmıştır. TC SB İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil Yandal Servisi'ne 01.12.2011-31.12.2015 tarihleri arasında gövdeye (toraks ve / veya batın) yüksek enerjili travma nedeniyle başvuran çocuk olgular retrospektif olarak değerlendirildi. Olguların acil servisteki fizik bakı bulguları, temel biyokimyasal ve radyolojik tetkikleri kayıt altına alındı. Pediatrik Travma Skoru (PTS), Abreviated Injury Score (AIS) ve Injury Severity Score (ISS) hesaplandı. PTS < 8 ağır travmayı; AIS ≥ 3 olması ciddi organ yaralanmasını; ISS ≥ 16 olması majör travmayı ifade etmektedir. Çalışmaya 666 olgu (81,6 ± 5,2 ay; minimum: 1 ay, maksimum: 168 ay; 195'i kız, 471'i erkek) dahil edildi. Hastaların 648'i (%97,8) künt, 18'i (%2,7) ise penetran travmaydı. Araç dışı trafik kazası (254 hasta, %38,1) ve yüksekten düşme (240 hasta, %36) en sık iki travma nedeniydi. Hastaların 404'ü (%60,6) hastaneye yatırıldı. Olguların 95'i (%14,3) yoğun bakım ünitesine yatırıldı. İzlem sonunda toplam 22 olgu (%3,3) ex oldu.
Özet (Çeviri)
The factors affecting trauma severity in children with torso trauma admitted to the emergency department Department of Pediatrics / Thesis / İZMİR-2017 Torso trauma is the second most common cause of fatal traumas in childhood following head trauma. In this study, we aimed to identify the predictors of severe injury in children who admitted to the emergency department due to high-energy trauma to the torso. Between 01.12.2011 and 31.12.2015, children with high-energy trauma to the torso (thorax and / or abdomen) who admitted to Pediatric Emergency Department of Tepecik Training and Research Hospital was evaluated retrospectively.Physical examinations findings and the results of basic biochemical and radiological examinations of the cases in the emergency department were recorded. Pediatric Trauma Score (PTS), Abreviated Injury Score (AIS) and Injury Severity Score (ISS) were calculated. PTS