Meme tümörlerinin moleküler alt tiplerine göre (luminal A, luminal B, HER2-pozitif ve triple-negatif) HE4 ekspresyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of he4 expression according to the molecular subtypes (luminal A, luminal B, HER2-positive, triple-negative) of breast cancer
- Tez No: 460286
- Danışmanlar: UZMAN SÜMEYYE EKMEKCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Human Epididymal Secretory Protein 4 (HE4) ilk olarak epididime spesifik bir protein olarak tanımlanmış ancak daha sonra meme karsinomlarını da içeren bazı tümörler için kabul gören bir serum tümör belirteci olarak önerilmiştir. Bu çalışmada, HE4 ekspresyonu ve meme karsinomlarının moleküler alt tipleri arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Formalinle fikse edilmiş parafine gömülü 242 meme karsinomu örneğinde HE4 ekspresyonu çalışıldı ve farklı patolojik ve klinik parametrelerle ilişkisi değerlendirildi. Bulgular: İmmunohistokimyasal HE4 ekspresyonu üç (%1,2) olguda negatif saptanırken, yedi (%2,9) olguda zayıf (1+), 58 (%24,0) olguda orta şiddette (2+), 174 (%71,9) olguda güçlü (3+) sitoplazmik HE4 boyanması saptandı. Moleküler sınıfların dağılımları ile HE4 boyanma şiddetleri arasında anlamlı ilişki bulundu (p:0,005). Ayrıca HE4 boyanma şiddeti ile tümör derecesi, c-erbB2 boyanma durumu ve HER2/neu amplifikasyon durumlarını saptayan pozitif FISH testi sonuçları arasında anlamlı ilişki saptandı (p:0,022, p:0,014, p:0,011). Sonuç: Bu çalışma meme tümörlerinde HE4 ekspresyonu ile HER/neu amplifikasyonu arasındaki ilişkiyi göstermiştir. Bu sonuç HER2/neu amplifikasyonu olan hastalarda HE4 ekspresyonunun daha fazla olduğu şeklinde yorumlanabilir. HER2/neu amplifikasyonu varlığı meme kanserinde bilinen bir kötü prognostik faktör olduğundan güçlü HE4 ekspresyonunun da meme kanserinde kötü prognostik bir parametre olduğu sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Human Epididymal Secretory Protein 4 (HE4) is originally described as an epididymis specific protein but more recently suggested to be a putative serum tumor marker for some tumors including the breast carcinomas. In this study, we purposed to investigate the interactions between HE4 expression and molecular subtypes of breast carcinomas. Material and Methods: HE4 expressions were studied in 242 formalin-fixed, paraffin-embedded breast carcinoma specimens and its association with different pathological and clinical parameters was evaluated. Results: Immunohistochemical (IHC) staining for HE4 was negative in three (%1.2) cases, weakly positive (1+) in seven (%2.9) cases, moderately positive (2+) in 58 (%24.0) cases and strongly positive (3+) in 17 (%71.9) cases. A correlation between IHC HE4 staining grade and molecular groups was detected (p:0.005). Furthermore it was found that HE4 expression was strongly associated with histological tumor grade, c-erbB2 expresssion and positive FISH test results that detects HER2/neu amplification (p:0.022, p:0.014, p:0.011). Conclusion: This study showed that HE4 expression is associated with HER2/neu amplification in breast cancers. These results may be commented as HE4 expression raises in patients with HER2/neu amplification. As known HER2/neu amplification is a poor diagnostic factor in breast cancer and HE4 expression is possibly associated with poor prognosis.