Bipolar bozukluğu olan hastalarda sosyotropik-otonomik kişilik özelliklerinin ve hastalığın prognozu üzerine olan etkisinin incelenmesi
Evaluating the sociotropic-autonomous personality traits and their effect on the prognosis of the disease in patients with bipolar disorder
  1. Tez No: 460305
  2. Yazar: CANSU ÇAKIR ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAN FISTIKÇI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
AMAÇ: Bu araştırmada, bipolar bozukluk tip I tanısı almış hastaların sosyotropik otonomik kişilik özelliklerinin ve bu kişilik özelliklerinin hastalığın prognozu ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. YÖNTEM: Kesitsel özellikli bu çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, Mayıs 2016-Eylül 2016 tarihleri arasında, ayaktan takip ve tedavi edilmekte olan, DSM 5 kriterlerine göre Bipolar Bozukluk I tanısı alan hastalar ile görüşülmüş, remisyonda olan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 111 hasta ardışık olarak dahil edilmiştir. Kontrol grubu olarak, herhangi bir psikiyatrik tanısı ve psikiyatri başvurusu olmayan yaş, cinsiyet ve eğitim düzeyi olarak eşleştirilmiş 93 sağlıklı gönüllü çalışmaya alınmıştır. Çalışmaya alınan hastaların sosyodemografik ve klinik özelliklerini belirlemek amacı ile araştırmacı tarafından hazırlanan veri formu kullanılmıştır. Hasta grubuna, Young Mani Derecelendirme Ölçeği (YMRS), Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği (HAM-D), Udvalget for Kliniske Undersegelser Yan Etki Değerlendirme Ölçeği (UKU), Kısa Psikiyatrik Değerlendirme Ölçeği (BPRS), Global Değerlendirme Ölçeği (GAS), Kısa İşlevsellik Değerlendirme Ölçeği (KİDÖ), sosyotropi-otonomi ölçeği (SAS) uygulanmıştır. Kontrol grubuna ise; sosyodemografik veri formu, YMRS, HAM-D, BPRS, GAS ve Sosyotropi-Otonomi Ölçeği uygulanmıştır. BULGULAR: Çalışmaya katılan hastaların ortalama SAS sosyotropi-otonomi puanı kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Klinik özelliklere bakıldığında, hastalık başlangıcından bu yana geçen süre, manik atak sayısı ve en uzun yatışsız geçen süre sosyotropi puanıyla; toplam atak sayısı, yatış sayısı ve intihar girişimi otonomi puanıyla ilişkili saptanmıştır. İşlevsellik, sosyotropi-otonomi ile negatif yönde ilişkili bulunmuştur. İlk atak tipi depresyon olan hastaların hem sosyotropi hem otonomi puanları ilk atak tipi mani olan hastalara göre daha yüksek saptanmıştır. SONUÇ: Bipolar bozukluk hastalarında, sosyotropi-otonominin hastalığın seyrinde önemli bir parametre olduğu, tedavi ve takip sürecini olumsuz etkileyebileceği saptanmıştır. Bu sebeple, bipolar bozukluk hastalarında sosyotropik-otonomik kişilik özelliklerinin değerlendirilmesinin tedavi sonuçları açısından önemli bir rolü olduğu düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In this study, it is aimed to evaluate the sociotropic-autonomous personality traits and their relationship with the prognosis of the disease in patients with bipolar type I disorder METHOD: One hundred and eleven patients with bipolar type I disorder (according to the DSM V diagnostic criteria) who were in remission and followed up in outpatients clinics at Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Research and Training Hospital for Psychiatry and Neurology were participated in this cross-sectional study. Ninety-three healthy volunteers included in the study as a control group. The groups were matched for age, gender and educational level. Sociodemographic and clinical features of the participants were recorded using data collection form designed by the investigators. Young Mania Rating Scale (YMRS), Hamilton Depression Scale (HAM-D),The Udvalg for Kliniske Undersøgelser (UKU) Side Effect Rating Scale, Brief Psychopathology Rating Scale, Global Assessment Scale (GAS), Functioning Assessment Short Test (FAST) and Sociotropy-Autonomy Scale (SAS) were used for the evaluation of the patients, whereas YMRS, HAM-D, BPRS, GAS and SAS were used for the control group. RESULTS: Both SAS mean sociotropy and autonomy scores of the patients were significantly higher than SAS mean sociotropy and autonomy scores of the control group. The number of manic episodes, months after first diagnosis of bipolar disease, the longest duration without hospitalization were found to be associated with SAS mean sociotropy score. On the other hand, total number of episodes, the total number of hospitalizations and the existence of suicide attempt were determined to be associated with SAS mean autonomy score. Both SAS mean sociotropy and autonomy scores were negatively correlated with mean KIDO scores of the patients. Both SAS mean sociotropy and autonomy scores of the patients with first episode depression were higher than the patients with first episode mania. CONCLUSION: Sociotropy-autonomy personality traits in patients with bipolar disorders haven been found to be an important parameter for the prognosis of the disorder and affect negatively the treatment and follow-up period. Therefore, the evaluation of the sociotropy-autonomy personality traits in patients with bipolar disorders may have a positive impact on the treatment outcome