Genel psikiyatri polikliniğine başvuran hastalarda cinsel işlev bozukluğu ve beden algısı ilişkisinin bağlanma stilleri açısından araştırılması
Evaluation of the relationship between body image and sexual dysfunctions in terms of attachment styles
  1. Tez No: 460306
  2. Yazar: MELİKE YEREBAKAN TÜZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖZGE ŞAHMELİKOĞLU ONUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
AMAÇ: Cinsel İşlev Bozuklukları (CİB) ve bağlanma stilleri ilişkisini araştıran kadınlarda ve erkeklerde ayrı ayrı yapılmış çalışmalar bulunsa da bu çalışmalar daha çok kadınlar üzerinedir ve her iki cinsiyette tüm cinsel işlev alanlarını birlikte araştıran çalışma kısıtlıdır. Beden imajı ve cinsel işlevsellik üzerine araştırmalar ise çoğunlukla kalıcı ostomi ve mastektomi operasyonları gibi kalıcı bedensel değişiklikleri olanlarda veya yalnızca kadınlarda çalışılmıştır. Bu çalışmada amacımız psikiyatri polikliniğine başvuran kadın ve erkek olgularda beden algısı ve CİB ilişkisini bağlanma stilleri açısından ele almaktır. YÖNTEM: Psikiyatri polikliniklerine başvuran çalışma içleme ve dışlama ölçütlerine uyan 115 kadın, 98 erkek hasta dahil edilmiş olup; sosyodemografik veri formu, Beden Algısı Ölçeği, SCID-1, Golombok-Rust Cinsel Doyum Ölçeği Kadın ve Erkek Formları, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II, Hamilton Anksiyete ve Hamilton Depresyon Ölçekleriyle değerlendirme yapıldı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Although there are studies investigating sexual dysfunctions (SD) and attachment styles separately on men and women, there is a limited number of studies that examine both genders and all aspects of sexual functioning together. Studies on body image and sexual functioning have mostly been conducted in groups with permanent body changes such as permanent ostomy and mastectomy patients, or only in women. The aim of this study is to investigate the relationship between body image and SD in terms of attachment styles in cases that refer to psychiatric outpatient clinics. METHOD: A total of 115 female and 98 male patients were included to the study and administered Body Image Scale, SCID-1, Golombok Rust Inventory of Sexual Satisfaction Forms of Women and Men, Experiences in Close Relationships Scale-Revised, Hamilton Anxiety and Hamilton Depression Scales.