İnternal kapsülün sublentiküler ve retrolentiküler kısımlarının mikrocerrahi anatomisi
The microsurgical anatomy of sublenticular and retrolenticular portions of the internal capsule
  1. Tez No: 460307
  2. Yazar: TAHSİN SAYGI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Giriş Ve Amaç: Beyin ak madde anatomisi, modern nöroşirurji pratiğinde her geçen gün daha büyük önem kazanmaktadır. Bu doğrultuda günümüzde preoperatif yada intraoperatif radyolojik ve elektrofizyolojik yöntemler vasıtasıyla lezyon ile ak madde yollarının ilişkisi ortaya koyulmaya çalışılmaktadır. Bu anatomik çalışmada; en önemli ak madde liflerinden olan internal kapsülün sublentiküler(İK-SL) ve retrolentiküler(İK-RL) kısımlarının mikrocerrahi anatomisinin tanımlanması hedeflenmiştir. Literatürde; Meyer Döngüsü'nün yapısı ile ilgili görüş farklılıkları mevcuttur. Bu bağlamda; çalışmamızda temporal döngünün yapısının detaylı incelenerek ortaya koyulması da planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 2 adet postmortem insan beyni, Klingler metoduna uygun olarak en az 1 ay süre ile %10'luk formalin solüsyonunda bekletildi. Araknoid mater, pia mater ve vasküler yapılar uzaklaştırıldıktan sonra en az 2 hafta süre ile -16 Cº'de donduruldu. Sonrasında çeşme suyu altında çözülerek diseksiyon yapıldı. Bulgular: Lateralden mediale diseksiyonda Meyer Döngüsü'nü oluşturan optik radyasyonun hem İK-RL hem de İK-SL'ye ait olduğu; anterior kommissür liflerinin optik liflerle birbirinin içinden geçtiği bölgenin sanki bir kavşak bölge gibi karmaşık yapıda olduğu ve kavşak noktaya aynı zamanda talamik liflerden inferior talamik pedinküle ait liflerin de katıldığı görüldü. İK-SL liflerinin önemli bir oranda inferomediale dönerek singulum lifleri ve splenial liflerle devamlılık halinde olduğu görüldü. Medialden laterale diseksiyonda ise tıpkı lateral diseksiyonda olduğu gibi kavşak nokta, inferomediale dönen İK-SL lifleri ve bunun yanında tapetal liflerle birleşen posterior talamik pedinkül lifleri görüldü. Tartışma: İnternal kapsülün literatürdeki az aydınlatılmış kısımları karmaşık yapılarından dolayı İK-RL ve İK-SL'dir. Bu çalışmadaki bulgularımız da, literatürle uyumlu olarak bu kısımların karmaşık ve zor diseke edilebilir yapıda olduklarını ortaya koymakla birlikte İK- SL ile ilgili daha önce literatürde gösterilmemiş olan bulgularımız aslında bu segment liflerinin bilinenden çok daha fazla karmaşık yapıda olduklarını ortaya koymuştur. Bu çalışmadaki bulguların il
Özet (Çeviri)
Introduction: The white matter anatomy of the brain gains more importance increasingly each day.In this direction, at the present time, it is being tried to reveal the relationships of the white matter pathways with lesions by radiologic and electrophysiologic methods preoperatively and intraoperatively. In this study, it has been intended to describe microsurgical anatomy of the sublenticular(IC-SL) and retrolenticular(IC-RL) postions of the internal capsule which is one of the most important pathway of the white matter.There is lack of consensus about the structure of the Meyer's Loop. In this context it has also been planned to investigate and reveal the structure of the temporal loop. Material and Methods: Two postmorterm human brain was held in %10 formalin solution for 1 month. They have been frozen for 2 weeks at -16 Cº as arachnoid, pia mater and vascular structures were been removed. After this, they have been unfreezed under tap water and dissected. Results: In the dissection from lateral to medial it has been seen that the optic radiation which forms the Meyer's Loop was belong both IC-SL and IC-RL; the area which anterior commissure and optic fibers intermingle had so complex structure as a junction point and the fibers of inferior thalamic peduncle were also joining this jucntion point. The fibers of IC-SL were seen that an important rate of fibers of them were in case of continuity with cingulum and splenial fibers by turning inferomedially. In the dissection from medial to lateral it has been seen that junction point, turning to inferomedial side of IC-SL fibers and it has also been seen conjoining fibers of posterior thalamic peduncle with tapetal fibers. Discussion: The IC-SL and IC-RL are the less solved components of the internal capsule because of the complex structures of them.In this study, it has been seen that these portions of the internal capsule are complex structured and it is so difficult to dissect them. Our findings for IC-SL also showed that the structure of this segment fibers have so much complex structure much more than known. We are in the opinion that these findings will light future studies.