Yenidoğanlarda hipokalseminin klinik ve laboratuvar özelliklerinin değerlendirilmesi
Clinical and laboratory evaluation of newborns with hypocalcemia
- Tez No: 460316
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN AKIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, kliniğimizde hipoklasemi tanısı ile izlediğimiz yenidoğanlarda sıklık ve etyolojik dağılımın belirlenmesi ve diğer özelliklerin değerlendirilmesidir. Gereç ve yöntemler: Hastanemizde 01.03.2015 ile 31.08.2016 tarihleri arasında doğan ve/veya dışardan başvuran ve kalsiyum düzeyi bakılarak hipokalsemi saptanan yenidoğan bebeklerde klinik ve laboratuvar özellikler retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Neonatal hipokalsemi total kalsiyum düzeyinin 1500 g altındaki bebekler için 7 mg/dL, 1500 g üzerindeki bebekler için de 8 mg/dL altında olması olarak kabul edilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda değerlendirmeye alınan 168 bebeğin cinsiyet dağılımı 72 (%42.9) kız, 96 (%57.1) erkek olarak saptanmıştır. Hastaların gestasyon yaşı, ortalama 36.2±3.0 hafta (ortanca 36.3) olup 24.1 ile 42.7 hafta arasında değişmekteydi. Erken neonatal hipokalsemi sıklığı %2,6 olarak saptandı. Prematürite oranı %57.7idi. AGA, LGA ve SGA oranları sırasıyla %83.9, %8.3 ve%7.7 olarak bulundu. Perinatal asfiksi oranı %13.1 idi. Annelerde diyabet oranı %12.6 idi. D vitamini eksikliği annelerin %89.8'inde saptanırken, bu annelerin %57.1'inde ağır D vitamini eksikliği (
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the frequency and etiologic distribution and other clinical and laboratory features of neonates admitted to our clinic with hypocalcemia. Material and Methods: Clinical and laboratory features of neonates who were born in or applied to our hospital and followed with hypocalcemia between 01.03.2015 and 31.08.2016 were analyzed retrospectively. Hypocalcemia was determined by serum calcium levels. Neonatal hypocalcemia was defined as total calcium levels below 7 mg/dL for newborns weighing under 1500 g and below 8 mg / dL for newborns over 1500 g. Results: 168 babies were evaluated in our study; 72 (42.9%) were female and 96 (57.1%) were male. Average gestational age of the patients was 36.2 ± 3.0 weeks (median 36.3), ranging from 24.1 to 42.7 weeks. The frequency of early neonatal hypocalcemia was found to be 2.6%. 57.7% of the hypocalcemic neonates were premature babies. AGA, LGA and SGA ratios were 83.9%, 8.3% and 7.7%, respectively. Perinatal asphyxia rate was 13.1%. The rate of diabetes mellitus was 12.6%. Vitamin D deficiency was detected in 89.8% of the mothers, 57.1% of these mothers had severe vitamin D deficiency (