Fototerapi alan yenidoğanlarda 'rebound' total serum bilirubin değerleri ile transkütanöz bilirubin değerleri arasındaki korelasyonun araştırılması
  1. Tez No: 460335
  2. Yazar: AGAH AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÜMİT SARICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Fototerapi alıp tedavisi sonlandırılan hastalarda fototerapi bitiminde bakılan bilirubin düzeyi ölçümü olarak, fototerapi sonrası farklı (3, 4, 5, 6. ve 7.) saatlerde venöz bilirubin düzeyi ve eş zamanlı TcB düzeyi ölçümleri yapılarak, transkütan bilirubinometrenin fototerapi sonrası en erken kaçıncı saatte venöz bilirubin düzeyi ölçümlerine en yakın (korele) ölçüm yapacağının belirlenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Yenidoğan sarılığı tanısı konmuş ve tedavi (fototerapi) endikasyonu ile hastaneye yatışına karar verilen hiperbilirubinemili yenidoğanlarda tedavi bitiminden belirli saatler sonrasında (3, 4, 5, 6. ve 7. saatler) eş zamanlı venöz bilirubin ve TcB ölçümleri yapıldı. Bu saatlerde yapılan ölçümlere göre ölçüm grupları çift kör randomizasyon zarf tekniği kullanılarak sırasıyla Grup I, II, III, IV ve V olarak belirlendi. Patolojik sarılığı ve fototerapi ihtiyacı olmayan yenidoğanlar kontrol grubuna dahil edildi. Kontrol grubu Grup VI olarak belirlendi. Tüm gruplarda TcB-TSB korelasyonu araştırıldı ve gruplar demografik özellikler ve TcB/TSB sonuçları açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Geliş ağırlığının Grup II'de Grup III'e göre anlamlı derecede düşük olduğu saptandı (p=0.048).
Özet (Çeviri)
Investigation of Correlation between Rebound Total Serum Bilirubin Values and Transcutaneous Bilirubin Values in Newborns After Phototherapy Objective: By measuring the venous blood bilirubin levels and concurrent TcB levels at 3rd, 4th, 5th, 6th, and 7th hour, at the end of treatment in patients whose phototherapy treatment were completed, we aimed to determine when will the transcutaneous bilirubinometry would measure the closest venous bilirubin level at the earliest hours after phototherapy. Materials and Methods: Newborns who were diagnosed by neonatal jaundice and hospitalized to take phototherapy was included in the study, whose venous blood bilirubin levels and concurrent TcB levels obtained at 3rd, 4th, 5th, 6th, and 7th hour, at the end of the phototherapy treatment. According to the measurements made at these hours, the measurement groups were identified as Group I, II, III, IV and V respectively using double-blind randomization envelope technique. Newborns who did not need phototherapy and does not have pathological jaundice, were included in the control group. The control group was identified as Group VI. TcB-TSB correlation was investigated in all groups; thus demographic characteristics and laboratory data were compared. Results: It was found that the weight of arrival was significantly lower in Group II compared to Group III (p=0.048).