Direkt coombs pozitif yenidoğanlarda rebound hiperbiluribinemi sıklığı ve risk faktörleri
Frequency and risk factors of rebound hyperbilirubinemia in direct coombs positive newborns
  1. Tez No: 729296
  2. Yazar: ELİF ERORHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. SEVİLAY TOPCUOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Sarılık, yenidoğan bebeklerde sık görülen problemlerden biridir. Fototerapinin yönetimine dair kılavuzlar yeterli olsa da rebound hiperbilirubinemiye dair elimizde yönetim rehberi bulunmamaktadır. Yatarak fototerapi alan hastalarda rebound hiperbilirubinemi risk faktörleri bilinirse hastanede kalış süresinin gereksiz uzamaması ve gereksiz masraflardan kaçınılması amacıyla rebound hiperbilirubinemi sıklığı ve risk faktörlerinin belirlenmesini amaçlayan bu çalışmayı hazırladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza SBÜ Zeynep Kamil Kadın ve çocuk Hastalıkları Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitemizde 2017-2021 yılları arasında yatarak tedavi alan, direkt coombs testi pozitif, ≥35 gestasyonel hafta doğum öyküsü olan ve majör anomalisi bulunmayan 250 bebek dahil edildi. Hastaların cinsiyetleri, gebelik haftaları, doğum kiloları, doğum şekilleri, apgar skorları, antenatal öyküleri, anne yaşları, maternal risk faktörleri, kan grubu uygunsuzlukları, postnatal klinik ve laboratuar özellikleri, fototerapi başlangıç ve kesilme yaşları, ek tedavi ihtiyaçları saptanarak karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan 250 hastanın gestasyon yaşları 35+0- 41+5 hafta; doğum ağırlıkları 1760- 4940 gr arasındaydı. Rebound hiperbilirubinemi sıklığı %42,8 (n=107) idi. Univariet Logistik Regresyon analizinde gebelik haftası geç preterm (p=0,008), erken term (p=0,042), sezaryen doğum (p=0,007), fototerapi başlama yaşı (saat) (p=0,001), fototerapi kesilme yaşı (saat) (p=0,012), fototerapi kesilirken eşik değer ve serum bilirubin farkı (p=0,0001) istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur Multivariet Logistik Regresyon analizinde fototerapi kesilme yaşı (p=0,685) istatistiksel olarak anlamsız bulunmuş, gebelik haftasında geç preterm varlığı (p=0,019), erken term varlığı (p=0,018), sezaryen doğum şekli (p=0,001), fototerapi başlama yaşının küçük olması (p=0,008), fototerapi kesilirken eşik değer ve serum bilirubin farkı yüksekliği (p=0,0001) etkili faktörler olarak belirlenmiştir. Sonuç: Hastanın geç preterm veya erken term olması, sezaryen doğum şekli, fototerapi başlama yaşının küçük olması, fototerapi kesilirken eşik değer ve serum bilirubin değeri arasındaki farkın yüksekliği rebound hiperbilirubinemi için risk faktörleridir.
Özet (Çeviri)
Aim: Indirect hyperbilirubinemia is one of the common problems in newborn babies. Although the guidelines for the management of phototherapy are adequate, we do not have management guidelines for rebound hyperbilirubinemia. If the risk factors for rebound hyperbilirubinemia are known in patients receiving inpatient phototherapy, the length of hospital stay will not be prolonged and unnecessary costs will be avoided. For this purpose, we prepared this study aiming to determine the frequency and risk factors of rebound hyperbilirubinemia. Methods: Our study included two hundred and fifty infants who were hospitalized in Neonatal Intensive Care Unit of Zeynep Kamil Universal Hospital between 2017 and 2021, had a positive direct Coombs test, had a history of birth at 35 weeks of gestation and had no major anomalies. We compared the patients' gender, gestational week, birth weight, mode of delivery, Apgar scores, antenatal histories, maternal age, maternal risk factors, blood group incompatibility, postnatal clinical and laboratory characteristics, age at onset and discontinuation of phototherapy, and additional treatment needs Conclusion: Two hundred and fifty patients with a gestational age of 35+0-41+5 weeks and a birth weight of 1760-4940 g were included in the study. The frequency of rebound hyperbilirubinemia was 42.8% (n=107). In Univariet Logistic Regression analysis, being late preterm (p=0.008), early term (p=0.042), cesarean delivery (p=0.007), age of phototherapy commencement (p=0.001), age of stopping phototherapy (hour) (p=0.008) =0.0112), the difference between the threshold value and serum bilirubin when phototherapy was discontinued (p=0.0001) was statistically significant. As a result of Multivariet Logistic Regression analysis, late preterm (p=0.019), early term (p=0.018), cesarean delivery type (p=0.001), early phototherapy start age (p=0.008), higher threshold value and serum bilirubin difference when phototherapy was discontinued (p=0.0001) were determined as factors affecting development of rebound hyperbilirubinemia. Result: As a result; the frequency of rebound hyperbilirubinemia to be 42.8% in newborns with positive direct Coombs test, and determined the risk factors as late preterm or early term of gestation, C/S delivery type, early age to start phototherapy and high difference between the threshold value and serum bilirubin value when phototherapy is discontinued.