Term yenı̇doğanlarda rebound hı̇perbı̇lı̇rubı̇nemı̇ rı̇sk faktörlerı̇
The risk factors for rebound hyperbilirubinemia in term newborns
- Tez No: 869775
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ÖZALKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş ve Amaç: İndirekt hiperbilirubinemi başka bir sağlık problemi olmayan yenidoğanlarda sık olarak karşımıza çıkan hastane yatış sebeplerinden biridir. Fototerapi sonrası takip üzerine rehberler bulunmamaktadır. Rebound hiperbilirubinemiye sebep olabilecek risk faktörlerinin belirlenmesi hem hastane kalış süresinde kısalma ve buna bağlı maliyetlerde azalmayı sağlamakta, hem de hastane yatışlarına bağlı bebeklerde görülebilecek diğer riskleri azaltmakta büyük önem taşımaktadır. Çalışmamızda amacımız yenidoğan yoğun bakım ünitemizde yenidoğan sarılığı tanısı ile yatan ve tedavi alan term yenidoğanlarda rebound hiperbilirubinemi görülen ve görülmeyen bebekleri değerlendirilerek risk faktörlerini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza SBÜ Zeynep Kâmil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitemizde Ocak 2020 ve Ocak 2023 tarihleri arasında hiperbilirubinemi tanısı ile yatan majör konjenital anomalisi olmayan, term, rebound hiperbilirubinemi görülen 125 hasta ile rebound hiperbilirubinemi görülmeyen 125 hasta olmak üzere toplam 250 hasta dahil edildi. Hastaların cinsiyeti, doğum ağırlığı, gebelik haftası, doğum şekli, kan grubu uyuşmazlıkları, maternal hastalık varlığı, bebekte diğer eşlik eden hastalıkların varlığı, hiperbilirubinemi nedenli aldığı tedavi, tedavi başlandığındaki postnatal yaşı, fototerapinin devam ettiği gün süresi ve laboratuvar değerleri incelendi. Bulgular: Çalışmaya alınan 250 yenidoğanın gestasyon yaşları 37+0 - 41+0 hafta; doğum tartısı 1940 gr - 4940 gr aralığında belirlendi. Tek değişkenli logistik regresyon analizinde gestasyonel yaş küçük olması (p=0,001), direkt coombs pozitifliği (p=0,0001), ABO uygunsuzluğu varlığı (p=0,001), hastanede kalış süresi (p=0,0001), tedavi başlama postnatal yaşı (p=0,006), total bilirubin düşüklüğü (p=0,0001), total bilirubin/albumin oranı (p=0,0001) istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Çok değişkenli logistik regreyon analizi sonucunda gestasyonel yaş düşük olması (p=0,002), hastanede kalış süresi (gün) fazla olması (p=0,031), fototerapi başlama total serum bilirubin düşük olması (p=0,002) ve rebound total bilirubin değerinin yüksek olması (p=0,001) rebound hiperbilirubinemi varlığını etkileyen faktörler olarak belirlenmiştir. Sonuç: Hastanın gestasyonel yaşının düşük olması, hastanede kalış süresi (gün) fazla olması, fototerapi başlama total serum bilirubinin düşük olması ve fototerapi başlama postnatal yaşının (saat) küçük olması rebound hiperbilirubinemi için risk faktörleridir.
Özet (Çeviri)
Aim: Indirect hyperbilirubinemia is a common occurrence in newborns without other health problems and is one of the reasons for hospitalization. There are no guidelines for follow-up after phototherapy. Identifying risk factors that may lead to rebound hyperbilirubinemia is crucial for reducing hospital stay and associated costs, as well as mitigating other risks in hospitalized infants. Our study aims to evaluate term newborns admitted with a diagnosis of neonatal jaundice and undergoing phototherapy in our neonatal intensive care unit, comparing infants with and without rebound hyperbilirubinemia to determine risk factors. Materials and Methods: A total of 250 patients were included in our study conducted at SBÜ Zeynep Kâmil Women's and Children's Hospital Neonatal Intensive Care Unit between January 2020 and January 2023, comprising 125 patients with term rebound hyperbilirubinemia and 125 patients without rebound hyperbilirubinemia, without major congenital anomalies. Patient characteristics including gender, birth weight, gestational age, mode of delivery, ABO incompatibility, maternal diseases, presence of other concurrent illnesses in the infant, treatment received for hyperbilirubinemia, postnatal age at the start of treatment, duration of phototherapy, and laboratory values were examined. Results: The gestational ages of the 250 newborns ranged from 37+0 to 41+0 weeks, and birth weights ranged from 1940 g to 4940 g. In univariate logistic regression analysis, lower gestational age (p=0.001), positive direct Coombs test (p=0.0001), presence of ABO incompatibility (p=0.001), length of hospital stay (p=0.0001), postnatal age at treatment initiation (p=0.006), low total bilirubin levels (p=0.0001), total bilirubin/albumin ratio (p=0.0001) were statistically significant. Multivariate logistic regression analysis identified lower gestational age (p=0.002), longer hospital stay (p=0.031), lower starting total serum bilirubin levels for phototherapy (p=0.002), and higher rebound total bilirubin levels (p=0.001) as factors influencing the presence of rebound hyperbilirubinemia. Conclusion: Lower gestational age, longer hospital stay, lower starting total serum bilirubin levels for phototherapy, and higher rebound total bilirubin levels are risk factors for rebound hyperbilirubinemia.