Akut apandisit hastalarında iskemik modifiye albümin (İMA) seviyesinin tanı ile korelasyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of the corelation between ischemia-modified albumin levels and diagnosis in acute appendicitis patients
- Tez No: 460334
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA KORKMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
AMAÇ: Akut apandisit dünyada abdominal cerrahinin en sık endikasyonu olmaya devam etmektedir. Tanıdaki gecikmeler hastalığın morbidite ve mortalitesini arttırdığı için hastalığın erken safhada teşhis edilmesi son derece önemlidir. Akut apandisitin patofizyolojisini iskemi ve nekroz oluşturmaktadır. İskemik modifiye albüminin (İMA), son yıllarda yapılan çalışmalarda iskemik durumlarda artış gösterdiği saptanmıştır. Çalışmamızda İMA'nın hastalığın tanısında bir belirteç olarak kullanılıp kullanılamayacağı araştırıldı. GEREÇ VE YÖNTEM: Ufuk Üniversitesi Dr. Rıdvan Ege Hastanesi acil servisine Mart-Kasım 2016 arasında başvuran ve akut apandisit ön tanısı alan 50 hasta prospektif olarak takip edildi. Histopatolojik olarak akut apandisit tanısı alan 40 hasta ile bu hastalara yaş, cinsiyet ve vücut kitle indeksi açısından uyumlu olan 50 sağlıklı kontrol çalışmaya dahil edildi. Tüm örneklerin klinik ve laboratuar bilgileri kaydedildi. Çalışma ve kontrol grubu serum örneklerinden İMA çalışıldı. Elde edilen veriler SPSS 20.0 istatistik programı kullanılarak analiz edildi. BULGULAR: Hastaların 26'sı erkek (%65), 14'ü kadındı (%35). Hastaların ortalama yaşı 32, ortalama vücut kitle indeksi 24.61 idi. Hasta grubunda İMA ortalaması kontrol grubundan anlamlı şekilde yüksek ölçüldü ( 0,524±0,166 vs 0,368±0.081 ABSU, p< 0,001). İMA için 0.455 ABSU değeri için %67,5 duyarlılık, %84 özgüllüğe sahip olduğu ölçüldü. Regresyon analizi yapıldığında İMA için AUC(eğri altındaki alan) değeri 0,827 olarak ölçüldü. Her iki grup arasında beyaz küre, CRP ve nötrofil yüzdesi açısından hasta grubu lehine anlamlı fark saptandı. SONUÇ: İskemi modifiye albüminin akut apandisit tanısı almış hastalarda yüksek olduğunu tespit ettik. İskemi modifiye albüminin akut apandisit tanısında bir belirteç olarak kullanılabilmesi için daha geniş örneklem sayıları ile yapılacak çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: Acute appendicitis is the most performed abdominal surgery around the worldwide. Ischemia-modified albumin (IMA) was recently reported as a marker of various ischemia-based diseases. This study tried to determine the diagnostic value of serum IMA in emergency setting of acute appendicitis. METHODS: Fifty patients with suspicion of acute appendicitis who admitted emergency department of Ufuk Univercity Medical School and fifty age matched healthy subjects enrolled in this study. Forty patients was diagnosed with discrete acute appendicitis. Plasma level of IMA was measured both the patients and healthy controls. The groups were compared according to laboratory and IMA levels. RESULTS: Mean age of the patients were 24.61 and 40 patients were finally diagnosed as acute appendicitis. IMA level was significantly higher in the patients with acute appendicitis (0,524±0,166 vs 0,368±0.081 ABSU, respectively). The optimal IMA level to detect acute appendicitis was 0.455 ABSU according to receiver operating characteristic curve (area under the curve 0.827) with 67.5 % sensitivity and 84 % specificity. White blood cell count, C reactive protein level and neutrophil count was significantly higher in the patients with acute appendicitis. CONCLUSION: The IMA can be used as a useful marker to distinguish acute abdominal pain who admitted emergency department with suspicion of acute appendicitis. However, more studies with large patients would be needed to establish the IMA as a marker of this entity.