Farklı ortam koşullarının metal suç aletlerindeki kandan izole edilen dna üzerine etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of different environmental conditions on dna isolated from blood on metal crime weapons
  1. Tez No: 985209
  2. Yazar: YAĞMUR NİL ÖNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP ÜNLÜ SÖĞÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
Özet
Adli bilimler, suçun aydınlatılmasında bilimsel yöntemlerin uygulanması yoluyla delillerin analizini ve yorumlanmasını sağlayan multidisipliner bir alandır. Bu alanın temel taşlarından biri olan biyolojik deliller, özellikle DNA profilleme sayesinde, failin kimliklendirilmesinde yüksek güvenilirlik sağlamaktadır. DNA analizi; olay yeri bulgularının suçla ve suçluyla ilişkilendirilmesi, masum bireylerin suçla iştirakinin olmadığının kanıtlanması ve mağdurun tanımlanması gibi önemli süreçlerde kullanılmaktadır. Ancak biyolojik materyalin çevresel koşullara maruz kalması, zamana bağlı olarak DNA'nın bozulmasına neden olmakta ve analizini sınırlayabilmektedir. Bu bağlamda, suç aletleri üzerinde yer alan biyolojik delillerin hangi süre boyunca güvenilirliğini koruduğu ve farklı ortam koşullarının bu güvenilirliğine etkisi önemli bir araştırma konusudur. Bu çalışma, 'Farklı Ortam Koşullarının Metal Suç Aletlerindeki Kandan İzole Edilen DNA Üzerine Etkisinin Belirlenmesi' başlığı altında, bir suç aleti üzerine bulaştırılmış kan örneğinden zamana bağlı DNA miktarındaki değişimi incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Deneysel tasarımda; biri poşetle sarılarak toprağa gömülen, diğeri ise yüzeye rastgele bırakılan olmak üzere iki farklı koşulda incelenen baltalar üzerine 1 mL insan kanı damlatılmıştır. DNA örnekleri; 1. gün, 1. hafta, 15. gün ve 30. gün olmak üzere dört zaman noktasında steril swaplarla toplanmış, Qiagen DNA izolasyon kiti ile saflaştırılmış ve Real-Time PCR yöntemi ile miktar tayini yapılmıştır. Elde edilen bulgular, her iki ortamda da DNA miktarının zamanla azaldığını göstermektedir. Ancak poşetle sarılıp toprağa gömülen baltalarda, özellikle ilk hafta boyunca yüzeye bırakılanlara kıyasla daha yüksek miktarda DNA tespit edilmiştir. 1. gün ölçümlerinde poşet grubunda ortalama 981 ng DNA elde edilirken, yüzey grubunda bu değer 365 ng olarak belirlenmiştir. 15. ve 30. günlerde ise DNA miktarları her iki ortamda birbirine yaklaşarak, sırasıyla 185–209 ng (15. gün) ve 145–174 ng (30. gün) seviyelerine gerilemiştir. Bu durum, DNA'nın çevresel koşullardan etkilendiğini ve zamanla dejenere olduğunu, ancak belirli bir süreye kadar adli analiz için yeterli kalabildiğini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak bu çalışma, adli olaylarda suç aletleri üzerinde bulunan biyolojik delillerin değerlendirilmesinde zamana ve ortam koşullarına duyarlı yaklaşımın gerekliliğini vurgulamaktadır. Özellikle suç aletlerinin toprak gibi doğal ortamlara poşetle sarılarak gömülmesinin, kısa vadede DNA'nın korunmasında daha avantajlı olabileceği anlaşılmaktadır. Ancak zamanla bu avantaj azalarak etkisizleşmektedir. Dolayısıyla, olay yerinden elde edilen biyolojik delillerin gecikmeden toplanması, uygun koşullarda muhafaza edilmesi ve mümkün olan en kısa sürede analiz edilmesi, delilin adli geçerliliğini artıracak ve adaletin sağlanmasına güvenilir katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Forensic sciences constitute a multidisciplinary field that facilitates the analysis and interpretation of evidence through the application of scientific methods in the elucidation of crimes. One of the cornerstones of this field is biological evidence, which, particularly through DNA profiling, provides high reliability in suspect identification. DNA analysis is utilized in critical processes such as associating crime scene findings with the crime and the perpetrator, proving the non involvement of innocent individuals, and identifying victims. However, exposure of biological material to environmental conditions over time can lead to DNA degradation, limiting the feasibility of analysis. In this context, determining the duration over which biological evidence on weapons retains its reliability, and the effects of different environmental conditions on this reliability, represents an important research question. This study, titled 'Determınatıon Of The Effect Of Dıfferent Envıronmental Condıtıons On DNA Isolated From Blood On Metal Crime Weapons' was conducted to investigate the time-dependent change in DNA quantity from blood samples deposited on a crime tool. In the experimental design, 1 mL of human blood was applied to axes exposed to two different conditions: one wrapped in a plastic bag and buried in soil, and the other randomly placed on a surface. DNA samples were collected using sterile swabs on the 1st day, 1st week, 15th day, and 30th day, purified using the Qiagen DNA isolation kit, and quantified by Real-Time PCR. The findings indicate that DNA quantity decreased over time in both environments. However, during the first week, axes that were buried after being wrapped showed a higher DNA yield compared to those left on the surface. On Day 1, the average DNA amount was 981 ng in the buried group, whereas it was 365 ng in the surface group. By Day 15 and Day 30, DNA quantities converged in both conditions, decreasing to 185–209 ng (Day 15) and 145–174 ng (Day 30), respectively. These results demonstrate that DNA is affected by environmental factors and degrades over time, although it can remain suitable for forensic analysis for a limited period. In conclusion, this study emphasizes the necessity of a time- and condition-sensitive approach when evaluating biological evidence on crime tools. Specifically, burying weapons in natural environments like soil while wrapped may offer short-term advantages in preserving DNA. However, this advantage diminishes over time. Therefore, the timely collection, appropriate preservation, and prompt analysis of biological evidence from crime scenes are critical for enhancing its forensic validity and contributing reliably to the administration of justice.