Romatoid artrit, ankilozan spondilit ve sistemik lupus eritematozuslu hastalarda temporomandibular eklemin klinik bulgular ve dental volumetrik tomografi yöntemiyle incelenmesi
Investigation of temporomandibular joint by clinical findings and dental volumetric tomography method in patients with rheumatoid arthritis, ankylosing spondylitis and systemic lupus erythematosus
- Tez No: 460367
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BERHAN YILMAZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; romatoid artrit, ankilozan spondilit, sistemik lupus eritematozuslu hastalar ve kontrol grubu bireylerde temporomandibular eklemi klinik bulgular ve dental volumetrik tomografi bulguları ile karşılaştırmalı olarak incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya romatolojik hastalığa sahip 50 birey ve 50 kontrol grubu birey dahil edildi. Bireylerden alınan anamnez ile subjektif semptomlar, klinik muayene ile objektif semptomlar, radyografik bulgular ve dental volumetrik tomografi incelemeleri ile temporomandibular eklem hareketi ve temporomandibular eklemde oluşan değişiklikler değerlendirildi. Bulgular: Romatoid artrit ve sistemik lupus eritematozuslu hastalarda subjektif semptomlar, ankilozan spondilit hastaları dışında kontrol grubu bireylerden yüksek orandaydı. Objektif semptomlardan deviasyon, krepitasyon, temporomandibular eklemde ve çiğneme kaslarının palpasyonunda ağrı, ankilozan spondilit hastaları dışında kontrol grubundan yüksek orandaydı. Dental volumetrik tomografi bulgularından kondil başında skleroze artışı, erozyon, subkondral kist, artiküler eminenste düzleşme ve skleroze artışı hasta grubunda kontrol grubundan yüksek oranda saptandı. Sonuç: Romatoid artrit, ankilozan spondilit ve sistemik lupus eritematozus hastalarının rutin muayenelerinde, temporomandibular eklem tutulumu olabileceği gözden kaçırılmamalıdır. Temporomandibular eklem ve çiğneme kaslarında belirgin şikayetlerin gözlenebildiği bu hastalar, hastalıkları süresince romatologların yakın takibinde bulunmakta ancak temporomandibular eklem şikayetleriyle ilgili olarak diş hekimlerine başvurmamaktadırlar. Temporomandibular eklem tutulumu bulgularının dikkate alınmasının temporomandibular bozuklukların erken teşhisini ve tedavisini kolaylaştırabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study is to investigate the temporomandibular joint by clinical and dental volumetric tomography findings in patients with rheumatoid arthritis, ankylosing spondylitis, systemic lupus erythematosus, and control group, comparatively. Material and Method: Individuals with 50 rheumatic diseases and 50 control groups were included in the study. Subjective symptoms with clinical history, objective symptoms with clinical examination, changes in temporomandibular joint and temporomandibular joint movement with radiographic findings and dental volumetric tomography examinations were assessed. Results: In patients with rheumatoid arthritis and systemic lupus erythematosus, subjective symptoms were found to be higher than the control group except for ankylosing spondylitis patients. Objective symptoms, such as deviation, crepitation, pain in palpation of temporomandibular joints and chewing muscles were found higher than the control group except for ankylosing spondylitis patients. In the patient group, dental volumetric tomography findings such as sclerosis, erosion, subchondral cyst in the condyle head, flattening and sclerosis in the articular eminence were found higher than the control group. Conclusion: In the routine examination of patients with rheumatoid arthritis, ankylosing spondylitis and systemic lupus erythematosus, temporomandibular joint involvement should not be overlooked. These patients, who have obvious complaints in temporomandibular joints and chewing muscles, are closely following rheumatologists during their illness but do not consult dentists regarding temporomandibular joint complaints. It is thought that consideration of temporomandibular joint involvement findings may facilitate early diagnosis and treatment of temporomandibular disorders.