Farklı pulpa kaplama materyallerinin insan dental pulpa kök hücreleri üzerindeki toplam antioksidan - oksidan seviyelerinin ve gen ekspresyon analizlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of total antioxidant - oxidant status and gene expression values of various pulp capping materials on human dental pulp stem cells
  1. Tez No: 460365
  2. Yazar: SEÇKİN AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAŞKIN GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Farklı Pulpa Kaplama Materyallerinin İnsan Dental Pulpa Kök Hücreleri Üzerindeki Toplam Antioksidan - Oksidan Seviyelerinin ve Gen Ekspresyon Analizlerinin Değerlendirilmesi Amaç: Bu çalışmada, çeşitli pulpa kaplama materyallerinin (ProRoot@ MTA, BiodentineTM, Pulpine Mineral, Endo Repair ve ZnOEu) insan dental pulpa kök hücreleri üzerindeki etkilerinin TAS - TOS analizleri ve TGF-ß1, BMP-2, ALP, Bcl-2 biyobelirteçlerini ifade eden genlerdeki ekspresyon analizleri ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmamızda Amerikan Tipi Kültür Koleksiyonu'ndan dondurulmuş insan dental pulpa kök hücreleri kullanılmıştır. Filtre difüzyon testi, ISO standartlarına uygun şekilde uygulanmıştır. 24. ve 72. saatler sonunda; TAS-TOS biyokimyasal analizleri sonrasında gen ekspresyon değerleri qRT-PCR yöntemi kullanılarak ölçülmüştür (n=3). Ölçümler arasındaki bağımsız grup karşılaştırmalarında Kruskal Wallis Varyans Analizi ve Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Bulgular: İlk 24 saatte sadece ProRoot® MTA grubunun antioksidatif savunma mekanizması yüksek bulunmuştur. 24. ve 72.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Total Antioxidant - Oxidant Status and Gene Expression Values of Various Pulp Capping Materials on Human Dental Pulp Stem Cells Aim: The aim of this study was to evaluate the effects of various pulp capping materials (ProRoot® MTA, Biodentine™, Pulpine Mineral, Endo Repair and ZnOEu) on human dental pulp stem cells with TAS-TOS analyzes and gene expression values remarking TGF-β1, BMP-2, ALP and Bcl-2 biomarkers. Materials and Methods: In our study, American Type Culture Collection human dental pulp stem cells were used. The filter diffusion test was applied in accordance with ISO standards. At the end of the 24th and 72nd hours; after TAS and TOS biochemical analysis, gene expression levels were measured by qRT-PCR method (n=3). Kruskal Wallis Variance Analysis and Mann-Whitney U test were used for independent group comparisons between the measurements. Results: During the initial 24 hours, we observed that only the ProRoot® MTA group had a high antioxidative defensive mechanism.